Kamu

Artık bu hizmetler e-Devlet üzerinden alınacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklama ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ait 5 hizmetin daha e-Devlet üzerinden verileceğini duyurdu. Yapılan açıklamalar göre, SGK Tıbbi Malzeme reçeteleri, raporları ve reçetelere ait katılım payı tutarları e-Devlet üzerinden görülebilecek. Ayrıca iş yeri tescili olmayan ilgililer, borcu yoktur ve iş yeri kaydı yoktur belgelerini de e-Devlet uygulamaları üzerinden alabilecekler.

Dijital teknolojilerin gelişmesi ile beraber bir çok resmi belgeye e-Devlet uygulaması üzerinden erişilebiliyor. Bu konuda açıklamada bulunan Bakan Selçuk, 2021 yılının başından bu yana en çok kullanılan 20 e-Devlet uygulamasının 6’sının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olduğunu söyledi.

Bakan Selçuk açıklamalarında, “e-Devlet platformunda SGK’ye ait 154 uygulamamız oldu. Tüm kurumların kullanımım sayıları değerlendirildiğinde SGK uygulamaları, 2020 yılında yüzde 20,3 ile ilk sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı.

SGK Tıbbi Malzeme Reçete, Rapor ve Katılım Payı Tutarları e-Devlet Üzerinden Görüntülenebilecek

E-Devlet üzerinden hizmete açılacak yeni uygulamaların detayları şöyle;

Uygulama ile medikal market, işitme cihazı merkezi veya medikal eczane yoluyla temin edilen tüm medikal malzemelerin listesi sorgulanabilecek. Sağlık hizmet sunucu tarafından düzenlenen hasta alt bezi, tıbbi sarf malzeme, işitme cihazı ve hazır ortez, protez gibi medikal malzemelerin kullanımına ilişkin raporlara yönelik de bir uygulama olacak. Ayrıca sistemde, tüm bu malzemelere ait SGK Tıbbi Malzeme reçeteleri, raporları ve reçetelere ait katılım payı tutarlarının görüntülenmesini sağlayan bir hizmet yer alacak.

Borcu Yoktur Belgesi Alınabilecek

Bakan Selçuk, yeni hizmetler içerisinde 4a, 4b ve 506 sayılı kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sigortalıların ve hak sahiplerinin hizmet birleştirme başvurusunda bulunabileceği bir uygulamanın bulunduğunu ifade etti. Buna göre; iş yeri tescili olmayan ilgililer, e-Devlet üzerinden borcu yoktur ve iş yeri kaydı yoktur belgelerini de alabilecek.