İzmir Haberleri

Uluslararası Heykel Çalıştayı İnciraltı'nda başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Eylül – 15 Ekim 2019 tarihleri arasında 7’inci Uluslararası Heykel Çalıştayı düzenlendi. Günler kalan heykel çalıştayının konusu ”Taş ve Metal” olarak belirlendi. Çalıştaya 244 kişi tarafından başvuru yapıldı. 30 günlük bir çalışmayla ortaya çıkan heykeller kentin bazı noktalarına yerleştirilecek. 

Her yaştan İzmirlinin dahil olması amaçlanıyor

Çalıştay süresince güzel sanatlar fakültelerinin heykel bölümü öğrencileri sanatçılara asistanlık yapacak. Böylece heykeltıraşlar ve üniversite öğrencileri arasında bir diyalog kurulacak. Öğrenciler sanatçıların deneyim ve bilgilerinden yararlanacak. Çalıştayın, İnciraltı Demokrasi Meydanı’nda halka açık olarak yapılması ise her yaştan İzmirlinin yapım ve yaratım süreçlerine dahil olmasını sağlayacak.
 
Çalıştayın jürisi kimler olacak?

7’nci Uluslararası Heykel Çalıştayı Seçici Jürisi, gelen proje dosyalarını seçerken, tasarımların kent dokusuna uygunluğu, malzeme ve proje ilişkisi, tema ile uyumu ve kent ölçeğine uygun olması gibi kriterleri göz önünde bulundurdu. Yarışmaya başvuran eserleri büyük bir titizlikle inceleyen Seçici Jüri, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Yarkın Biçer, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Yıldız Güner, Heykeltraş Kemal Tufan, Heykeltraş- Proje Koordinatörü Esen Kesecioğlu ve Heykeltraş Proje Koordinatör&uum l; Yücel Tonguç Sercan’dan oluştu.

Çalıştaya katılan sanatçılar

Uluslararası Heykel Çalıştayı’na katılan sanatçılar: Bahadır Çolak (Türkiye), Butrint Morina (Kosova), Evrim Çamoğlu (Türkiye), Florin Strejac (Romanya), Francesco Mazzotta (İtalya), Jerome Symons (Hollanda), Majid Haghighi (İran) ve Valiantsin Borzdy (Belarus).
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı