EkonomiGündem

7 bin 608 TL evde bakım maaşı ne zaman hesaplara yatacak?

Evde bakım maaşı ödemelerinin ne zaman hesaplara yatacağı merak konusu oldu. Mayıs ayı evde bakım maaşı ödemesi ile ilgili gelişmeler araştırma konusu oldu. Hak sahipleri ‘Paralar ne zaman hesaplara yatacak?’ sorusunu merak ediyor. 7 bin 608 TL olarak hesaplara aktarılan ödemelerin önümüzdeki birkaç gün içinde ödenmesi bekleniyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Evde bakım maaşı alanların hesabına her ay 7 bin 608 TL ödeme yapılıyor. Mayıs ayında ödemeler diğer aylarda olduğu gibi ayın 15’inden itibaren başlayacak. Ödemeler illere göre farklı tarihlerde yapıldığı için illere göre birkaç gün sürebiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU

Evde bakım maaşı engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılarak alınır. Evde bakım maaşını alabilmek için gelir kriterlerinin uygun olması, bakıma muhtaçlık kriteri, ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu gibi bilgiler inceleniyor.

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI ALABİLİYOR?

Evde bakım maaşı ağır engelli raporu olan, hastalığı nedeniyle tuvalet, beslenme, giyinme, temizlik, merdiven inip çıkma gibi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan vatandaşlara veriliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER SORGULAMA

Evde bakım maaşı e-Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından şifre ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulanabiliyor.

Evde bakım parası ayrıca SMS ile de öğrenilebiliyor. Bunun için BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak sorgulama yapılabiliyor.