Gündem

Japon deprem uzmanından Bursa’ya deprem açıklaması: 7.0 büyüklüğünde deprem bekleniyor!

Bursa için korkutan bir deprem açıklaması geldi. Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Bursa ile ilgili yeni bir deprem açıklamasında bulundu. Moriwaki, Bursa’da 7.0 büyüklüğünde deprem beklediğini belirtti. Öte yandan Balıkesir’e de dikkat çekti.

Bursa ve Balıkesir’e bir deprem uyarısı yapıldı. Moriwaki, Bursa’nın İnegöl ve Balıkesir’in Bandırma ilçelerini işaret ederek bu bölgede büyüklüğü 6.5 ile 7 arasında olabilecek bir deprem beklediğini söyledi.

‘TÜRKİYE 3. SIRADA YER ALIYOR’

“Deprem, Türkiye’de var ama çok değil.” diyen Moriwaki “Türkiye’de en büyük deprem 7,9 büyüklüğünde meydana gelmiş ama o fay hattı Endonezya’dan başlayıp İspanya’ya kadar uzanıyor. Ancak yine de büyük depreme hazır olmamız gerekiyor. Türkiye’de mimarı ve mühendisi statik hesabı bilmiyor veya zayıf olarak görüyorum. Depreme can kaybından bakınca, Türkiye 3’üncü sırada yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE’YE DEPREM AÇIKLAMASI

Çanakkale’deki son depremleri hatırlatan Moriwaki, “2024 yılında 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu bölgede günde 20-30 kere küçük depremler oluyor ama ileride büyük bir deprem olabilir. Çanakkale tarafının da tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yaşanan küçük depremler, olabilecek büyük depremlerin önüne geçmiyor” şeklinde konuştu.

İZİNSİZ KAÇAK YAPIYA DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye’deki 21 milyon yapı stokunun yüzde 50’sinin izinsiz olarak kaçak yapıdan oluştuğunu belirten Moriwaki, “İzinsiz ve kaçak yapının oluşmaması için bizim çalışmamız gerekiyor. İmar barışı aflarının bir daha olmaması gerekiyor. Senede 1 kere yapılan tatbikatlar yetersiz. Sadece belli gruplara bunların yapılmamışı gerekiyor. Bunu anaokulundan itibaren insanlara anlatılması ve uygulamasının yapılması gerekiyor. Çocuklar duymasın veya görmesin gibi onlardan saklamamak gerekiyor. Bilmediği için panik oluyorlar.” dedi.