Ekonomi

İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla’da evinde doğal gaz olan herkes için geçerli: Ağustos ayında…

İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla’da evinde doğal gaz olan birçok vatandaş aylık olarak ödeme yapıyor. Bu nedenle konut tüketicileri doğal gaz fiyatları ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Ağustos ayında konut tüketicileri için belirlenen doğal gaz fiyatı belli oldu.

Evinde doğal gaz kullanan vatandaşlar için Ağustos ayı fiyatları belli oldu. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) ağustos ayına ilişkin tarife tablosunu yayınladı. Yayınlanan tabloya göre, Ağustos ayında konut tüketicileri için tarife sabit kaldı.

Elektrik üretim amaçlı tarifeye zam


Öte yandan Ağustos ayında uygulanmak üzere elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 10 zam yapıldı. Elektrik üretim amaçlı tarifede 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 13 bin 750 olarak açıklandı.

Kademe 1: Her bir Ölçüm Sistemindeki Yıllık Çekiş miktarı 300.000 Sm3 ve altında olan Serbest Tüketicileri ifade etmektedir.
Kademe 2: Her bir Ölçüm Sistemindeki Yıllık Çekiş miktarı 300.001 Sm3 ve üzerinde olan Serbest Tüketicileri ifade etmektedir.
OSB: Organize Sanayi Bölgesi
OSB Kademe 1: “TESİS” bazında Yıllık Çekiş miktarı 300.000 Sm3 ve altında olan OSB’nin Katılımcılarını ifade etmektedir.
OSB Kademe 2: “TESİS” bazında Yıllık Çekiş miktarı 300.001 Sm3 ve üzerinde olan OSB’nin Katılımcılarını ifade etmektedir.
LNG: Doğal gazı Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) formunda satın alan tüketicileri ifade etmektedir.
CNG: Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) üretimi amaçlı doğal gaz kullanan tüketicileri ifade etmektedir.
Konut Tüketicileri (Evsel Tüketiciler): Dağıtım Şirketlerinin Serbest Tüketici olan ve Serbest Tüketici olmayan Konut tüketicilerini (Evsel Tüketicileri) ifade etmektedir.
Tarife’de yer alan Fiyatlar KDV ve ÖTV hariç fiyatlardır.
Yıllık Toplam Tüketim Miktarı 300.000 Sm3 ve altında olması durumunda Kademe-1 Fiyatı uygulanır.