EkonomiGündem

Evde bakım maaşı ödemeleri hesaplara yatırıldı!

Ödeme bekleyenleri ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Devlet tarafından yapılan evde bakım maaşı ödemeleri hesaplara yatırıldı. Bakan Göktaş, evde bakım maaşı ödemelerine ilişkin açıklamada bulundu. Buna göre, evde bakım maaşı kapsamında hesaplara 7 bin 608 TL ödeme yapıldı.

EVDE BAKIM MAAŞLARI HESAPLARA YATTI

Evinde yaşlı, engelli, bakıma muhtaç kişilere bakanlara her ay belirli tarihte destekleme ödemeleri yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mahinur Özdemir Göktaş, evde bakım yardımı kapsamında ihtiyaç sahiplerine 4,2 milyar TL ödeme yapıldığını bildirdi.

BAKAN GÖKTAŞ DUYURDU

Göktaş, “Engelli vatandaşlarımızın aile bütünlüklerini muhafaza edecek şekilde bakımlarının evde yapılmasını önceliyoruz. Evde Bakım Yardımı ile engellilerin yaşadığı ortamdan ayrılmadan, ailesi veya yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasına ve güçlenmesine destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu belirten Göktaş, “Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri ile toplumun her bir ferdine ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Evde Bakım Yardımı kapsamında hak sahibi başına aylık 7.608 TL ödeme yapıldığını ifade eden Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

“Evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 4,2 milyar TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırdık. Hali hazırda 560 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Türkiye Yüzyılı Vizyonumuz çerçevesinde bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.”