BilimSağlık

Dünya Sağlık Örgütü’nden aşı müjdesi!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Koronavirüs için 180 aşı geliştirilme aşamasında. Bunlardan 35'i insanlar üzerinde deneniyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’den koronavirüs aşısı müjdesi geldi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde videokonferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan araştırmaları açıkladı.

“ETKİLİ İLAÇ BULUNDU!”

Koronavirüs hastalarına yönelik etkili bir tedavi bulunması amacıyla mart ayında DSÖ’nün “Dayanışma Denemesi” programını başlattığını söyleyen Ghebreyesus, koronavirüs tedavisinde ‘Deksametazon’ isimli ilacın, durumu kritik ve şiddetli olan hastalarda etkili olduğunun kanıtlandığını söyledi. Dr. Ghebreyesus, bazı ilaçların etki göstermediğini bazılarının denemelerinin ise hala sürdüğünü söyledi.

“35’İ İNSAN ÜZERİNDE DENENİYOR!”

Ghebreyesus, dünya genelindeki Kovid-19 aşı çalışmaları hakkında ise “Şu anda 180 aşı geliştirilme aşamasında. Bunlardan 35’i insanlar üzerinde deneniyor. Tarihte hiçbir hastalık araştırmalarda böylesine hızlı bir ilerlemeye tanık olmamıştır. Bu, dünyanın son yıllarda yaptığı bilim ve teknolojideki inanılmaz ilerlemelerin bir kanıtıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

BİRLİK ÇAĞRISI!

Koronavirüs için etkili bir tedavi bulunması için mevcut araştırmaların daha da hızlandırılması gerektiğini ifade eden Dr. Ghebreyesus, ortaya çıkacak ürünlere, mümkün olabildiğince fazla insanın erişmesi gerektiğini kaydetti. Ghebreyesus, salgında en büyük korkusunun ise “küresel dayanışma eksikliği” olduğunu tekrarladı, dünyaya salgına karşı birlik içinde hareket etme çağrısında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu