Gündem

Prof. Dr. Barış Önol’dan sıcaklık uyarısı: Daha sıcak günler kapıda!

Meteoroloji uzmanından sıcaklık uyarısı yapıldı. Prof. Dr. Barış Önol’dan sıcak hava açıklaması geldi. Prof. Dr. Önol, yaz dönemi için çok sıcak olacağını bildirdi. Sıcaklık açıklaması yapan Önol, “Çok sıcak bir yaz kapıda. Sıcak günler bitti, çok daha sıcak günler kapıda” dedi.

NİSAN AYI EN SICAK NİSAN AYI OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

Yaz döneminin çok sıcak olacağı bildirildi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Önol, ECMWF sezonluk tahminlerine göre paylaştığı haritalarla, 2024 Nisan ayının Türkiye’de ölçülmüş en sıcak nisan olarak kayıtlara geçtiğini açıkladı.

‘ÇOK SICAK YAZ KAPIDA’

Prof. Dr. Önol, “2024 Nisan ayı Türkiye’de ölçülmüş en sıcak nisan olarak yaşandı. Sıcaklıklar neredeyse ülkenin tamamında normallerin 4 derece üzerinde rekor düzeyde gerçekleşti. Bu kadar geniş bir alan için çok ciddi değerler. Ve çok sıcak bir yaz kapıda” diye uyardı.

Prof. Dr. Önol, ECMWF’nin mayıs, haziran ve temmuz aylarına ilişkin tahminlerini gösteren haritayı da şu şekilde paylaşmıştı:

“Ocak ayında aşağıdaki tahmini gördüğümde biraz şok olmuştum açıkçası. Çok sıcak bir kış sonu ve bahara giriş öngörülmüştü. 3 ay için de (mayıs-haziran-temmuz) aynı öngörü devam ediyor. Sıcak günler bitti, çok daha sıcak günler kapıda. Kıpkırmızı gezegen.”