BilimGündemSağlık

Yeni pandemilere hazır olun!

Koronavirüsten ders alınmasın gerektiğini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, insanlığın yeni pandemilere hazırlanması gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni pandemilerin de ortaya çıkacağını söyledi. İsviçre Cenevre’deki basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, koronavirüse ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “Halk sağlığı; sosyal, ekonomik ve politik istikrarın temelini oluşturuyor. Bu, hastalıkları önleme, tespit etme ve onlarla mücadeleye yönlendirilen kamu hizmetlerine yatırım yapmak anlamına geliyor” dedi.

“TARİH BİZE BUNU ÖĞRETTİ”

“Bu son pandemi değil” diye devam eden Dr. Ghb,ebreyesus, “Tarihin bize öğrettiği, salgın ve pandemilerin hayatın bir parçası olduğu. Ama yeni pandemi geldiğinde dünya şimdi olduğundan çok daha hazırlıklı olmalı” dedi.

Dünyanın koronavirüs pandemisinden ders çıkarması gerektiğinin altını çizen DSÖ Genel Direktörü, olumlu ivme sergileyen ülkelerin bunu, atipik pnömoni, MERS, kızamık, çocuk felci, Ebola, grip ve diğer hastalıklardan sonra yaptıkları hazırlıklar sayesinde başardığını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu