GündemManşet

Türkiye’de vaka artışının nedeni maskeler çıktı! Yüzde 99’u böyleymiş!

Türkiye’de son dönemde artan koronavirüs vakalarının nedeninin maskeler olduğu öne sürüldü. İddianın sahibi Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz, “Şu anda üretilen maskelerin yüzde 99'u taşıması gereken standartların altında” diyerek uyarılarda bulundu.

Türkiye’de sayısında kalitesiz maske kullanımının etkisi olduğunu ifade eden Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, “Şu anda üretilen maskelerin yüzde 99’u taşıması gereken standartların altında özellikler taşıyor. Tıbbi yüz maskelerinin belirli özellikler taşıması gerekiyor” dedi.

SATILAN MASKELER HİÇBİR İŞE YARAMIYOR

Ülkemizde özellikle de Gaziantep’te yaşanan koronavirüs vaka sayısındaki artış dikkat çekerken Bülent Yılmaz sahte maskeler konusunda uyarılarda bulundu. Yılmaz piyasada satılan maskelerin çoğunu hiçbir koruyucu etkisi olmadığına dikkat çekerek, “Koronavirüsün çok hızlı yayılması ve aşının bulunamaması virüs sorunun devam etmesinin en büyük etkenlerinden. Bunun yanı sıra en büyük etkenlerin başında vatandaşların kullandığı maskelerin gereken standartları taşımamasıdır. Şu anda üretilen maskelerin yüzde 99’u taşıması gereken standartların altında özellikler taşıyor. Tıbbi yüz maskelerinin belirli özellikler taşıması gerekiyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

HAVA GEÇİRGENLİĞİ ANALİZ EDİLMELİ

Piyasada satılan maskelerin belgesiz olduğunu aktaran Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı, “Bu maskeler pandemi dönemlerinde enfeksiyon ve yayılma riskini azaltmak için kullanılır. Maskelerde bakteri vilitrasyonu, hava geçirgenliği, sıçrama geçirgenliğinin hepsinin analiz edilmesi gerekiyor. Testleri yaparak gerekli belgelerin alınması lazım” ifadelerini kullandı.

MASKELER 3 KATLI OLMALI

Maske standartlarını da anlatan Eczacı Bülent Yılmaz, “Maskeler üç katlı olmak zorunda. Hepimiz bunu biliyoruz ama üç katlı olması yetmiyor. Çünkü her katta aydı bir malzeme kullanılması lazım. Birinci ve üçüncü katta farklı orta katta esas koruyuculuğu sağlayan farklı kumaş kullanılması gerekiyor. Birinci ve üçüncü katta kullanılan kumaşın kilogramıyla orta katmanda kullanılan kumaşın fiyatı farklı olduğu için kilosu uygun olan ve koruyucu özelliği olmayan kumaşı kullanıyorlar. Standartlara uymayan maske 10 kuruş, standartlara uygun olan ise 30 kuruş o nedenle daha uygun üretim yapılıyor” dedi.

MASKELER KARE KOD İLE TAKİP EDİLMELİ

Yetkililere seslenen Eczacı Bülent Yılmaz, maskelerin üretiminden itibaren takip edilmesi gerektiğini savunarak, “Vatandaş bu koruyucu özelliği olmayan maskeleri takmasa virüse yakalanma riski daha az olacak. Çünkü vatandaş maskem yok diye markete, topluma girmeyecek toplu taşıma araçlarına binmeyecek, ama maalesef vatandaşlarımız maskem var diyerek buralara gitmekten kaçınmıyor. Bu nedenle toplumda bu maskeler nedeniyle artış görülüyor. Bunun çözümü maskelerin üretim aşamasından başlayarak kontrolün yapılmasıdır. İlaçlarda kullanılan karekod sistemi sayesinde ürünün fabrikada üretildiği andan itibaren takibi mümkün oluyor. Bu sistemi maske üzerinde uygulanması gerekiyor. Maskede dikiş kullanılmaması gerekir ve maskenin rengi hiç önemli değildir. Önemli olan maskenin koruyuculuğudur” diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu