Gündem

Sağlık Bakanlığı’ndan restoranlarla ilgili koronavirüs önlemi!

Alınan son dakika bilgisine göre Türkiye'de koronavirüsü vaka sayısının 191'e çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı restoranlar için yeni önlemler aldı. Restoranlara yönelik alınan yeni tedbir kararlarında masalar arasında en az 1 metre olacak bilgisi verildi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya hızla yayıldı. Koronavirüsünden etkilenenlerden biride Türkiye oldu. Türkiye’de vaka sayısının günden güne artması ve en son 191’e çıkarak 2 kişinin hayatını kaybetti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı restoranlarla ilgili yeni önlemler aldı.

“Masalar arası mesafe bir metreden az olmayacak şekilde (tercihen 2 metre) düzenleme yapılacak. Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az bir saat havalandırılacak. Özellikle ellerle sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilecek.

“SU VE DETERJANLA YIKANACAK”
Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacak. Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat edecek. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanacak, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılacak. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu (ateş, öksürük, solunum sıkıntısı vb.) bulgusu olan personel şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak. Misafirlerin kişisel eşyalarına temas eden kişiler, bu tür işlemler sonrasında derhal ellerini yıkayacak veya alkol bazlı el antiseptiğiyle el temizliği yapacak.”