Gündem

Maskeler yıkanıp tekrar kullanılır mı?

Koronavirüs nedeniyle önlemler kapsamında Türkiye'de çok sayıda ilde maske takmak zorunlu hale geldi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan cerrahi maskeleri yıkayıp tekrar kullananlara yönelik çok önemli uyarılarda bulundu. Peki, Maskeler yıkanıp tekrar kullanılır mı?

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında çok sayıda ilde ve toplu alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, maskeleri yıkayıp tekrar kullanan vatandaşlara uyarılarda bulundu. Peki, yıkanan maskeler sağlığa zararlı mı? Maskeler yıkanıp tekrar kullanılır mı?

MASKELER YIKANIP TEKRAR KULLANILIR MI?

Saydan, maske konusunda vatandaşlara uyarıda bulunarak, “Vatandaşlarımızın 50’lik maske alamadıkları için maskelerini yıkayarak tekrar kullandıklarına şahit oluyoruz. Bu maskelerin yıkanıp tekrar tekrar kullanımı mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Cerrahi maskelerin tavan fiyat belirlenerek satışının serbest bırakılmasının ardından bazı vatandaşların 50’lik paketler halinde maske alamayınca, sahip oldukları maskeleri tekrar tekrar yıkayıp kullanma yoluna gittiği ortaya çıktı.

’72 SAAT BEKLEYİP, ÇÖP KUTUSNA ATILMALI’

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, maske konusunda vatandaşlara uyarıda bulunarak, “Vatandaşlarımızın 50’lik maske alamadıkları için maskelerini yıkayarak tekrar kullandıklarına şahit oluyoruz. Bu maskelerin yıkanıp tekrar tekrar kullanımı mümkün değil. Ayrıca kullanılan maskelerin tıbbi atık olduğu unutulmamalı ve bir poşete koyulup ağzı bağlandıktan sonra 72 saat bekleyip, evsel atık olunca çöp kutusuna atılmalı” dedi.