GündemKütahya Haberleri

Kütahya’da flaş koronavirüs kararı! Yasaklandı…

Kütahya'da koronavirüse karşı yeni tedbirler alındı. Alınan karara göre, tedbirler kapsamında sokakta yapılan düğünler yasaklandı. Valilik tarafından konuya ilişkin açıklama yapıldı. Öte yandan taziye ziyaretleri de yasaklandı.

Kütahya’da koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. Valilik tarafından alınan karara ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, tedbirler kapsamında sokakta yapılan düğünlerin yasaklandığı duyuruldu.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun Vali Ali Çelik başkanlığında toplandığı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Köy, sokak düğünlerinin, nişan, kına dahil yasaklanmasına, salon düğünleri haricindeki düğünlerin okul bahçelerinde yapılmasına, hava şartlarının uygun olmadığı durumlarda okul binalarının kapalı alanlarının kullanılabilmesine, il genelinde yapılacak düğün, nişan, sünnet düğünü, kına ve benzeri etkinliklerin bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılmasına, gündüz 14.00 ile 17.00 saatleri, akşam 20.00 ile 23.00 saatleri arasında yapılmasına, başlangıç ve bitiş sürelerinin 3 saatle sınırlandırılmasına karar verilmiştir.”

Açıklamada, düğün konvoylarına müsaade edilmemesine, düğünlerde gelin alma etkinliklerinin aile bireylerinden olmak kaydıyla en fazla 3 araçla sınırlandırılmasına karar verildiği bildirildi.

TAZİYE ZİYARETLERİ DE YASAKLANDI

İl Hıfzıssıhha Kurulu ayrıca açık ve kapalı alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklanması, belediye, müftülük personelleri ve muhtarlar tarafından kendilerine ulaştırılan cenaze ve defin işlemlerinin il ve ilçelerdeki koordinasyon merkezlerine bildirilmesi, cenaze işlemlerinin Kolluk Kuvvetleri ve Müftülük personellerince denetlenmesi yönünde karar aldı.