Gündem

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye, Adana dikkat: Ekimde başlayacak!

Borç yapılandırmalar ile ilgili deprem bölgesi olan Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye ve Adana’da ekim ayında başlayacağı duyurulurken bu bölgeler ile ilgili ayrı bir takvim hazırlanacağı bildirildi.

EKİMDE BAŞLAYACAK

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, deprem bölgesindeki vatandaşların borç yapılandırma başvurularıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Deprem bölgesindeki vatandaşlarımız, mükelleflerimiz, şirketlerimiz 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile ilgili başvurularını Türkiye’nin diğer bölgelerinden bağımsız olarak ekim ayının sonuna kadar yapmaları, ilk taksit ödemelerini de kasım ayında gerçekleştirmeleri gerekiyor.”

Yapılandırılan kamu borçları için ödeme kolaylığı sağlanıyor

Vergi ve prim borçları ile adli ve idari para cezaları yapılandırma kapsamında yer alıyor.

Tolu, yapılandırma yapıldığı takdirde özellikle kesinleşmiş borçlardaki işleyen faizlerin tamamen ortadan kaldırıldığını ve bunun yerine düşük oranda bir faiz hesaplandığını aktardı.

Yapılandırılan borçlar için ödeme kolaylığı da sağlanıyor. Düzenlemeyle borç yapılandırmasında ilk defa 48 ay vade imkanı da sunuluyor.