İzmir Haberleri

İzmirliler ‘evde kal’ çağrılarını dikkate aldı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşlara 'evde kal' çağrısı yapıldı. İzmirliler 'evde kal' çağrılarını dikkate alarak dışarı çıkmadı. En yoğun olan sahil kenarları ve Saat Kulesi'nin çevresi de boş görüntülendi.

İzmir’de vatandaşlar koronavirüs tedbirlerine yönelik yapılan ‘evde kal’ çağrısına uyarak, dışarı çıkmadı. Hafta sonları yoğun olan sahil kenarları ve Saat Kulesi çevresi boş kaldı.

Dünyayı tehdit eden koronavirüs tehlikesi nedeniyle vaka sayılarının her geçen gün artması toplumdaki duyarlılığı da yükseltti. İzmir’deki cadde ve sokaklarda, hafta sonu eşine az rastlanır bir boşluk yaşandı. Karşıyaka ilçesindeki yürüyüş yolu ıssız görüntüsüyle dikkat çekti. Sadece hava almak için yürümeyi tercih ettiğini anlatan Destegül Gümüş, “Mecbur kalmadıkça çıkmıyorum ama evim çok yakın. Sadece hava almak için çıktım. Çalışmadığım halde evde kalmak zor geliyor. Alışveriş için internetten sipariş veriyorum. Çıkmak zorunda kalırsam eldiven takıyorum” dedi.

PİKNİK MASALARI BOŞ KALDI

İzmirlilerin hafta sonları piknik yapmak ve deniz havası almak için tercih ettiği Bayraklı’daki Meles Deltası da en boş günlerinden birini yaşadı. Piknik masalarının bomboş olduğu mesire alanlarında oyun parkları da etrafı şerit çekilerek kullanıma kapatıldı.

Konak Meydanı’ndaki Saat Kulesi çevresindeki güvercinler de aç kaldı. Yem satıcısı Hülya Çevik yem satışlarının durmasından dert yandı. Çevik, “Satışlar durdu, maddi olarak zor durumdayız. İnsanlara evde kal çağrısı yapılıyor ama kuşlar da aç kalmasın. Vatandaşlar gelsinler, yem alsınlar. Bir saattir buradayım iki kişi yem aldı” dedi.

Vatandaşlardan Sabrican Koç önlemlerini alarak dışarı çıktığını söyledi. Maskesiz ve eldivensiz çıkmadığını dile getiren Koç, “Bizim hem burada işlerimiz vardı hem de evde canımız sıkılıyor. Önlemimizi alıp dışarı çıkıyoruz” diye konuştu.

‘UMARIM KISA SÜRER’

Barış İşçel ise şunları söyledi:”Ben ayakkabı imalatı yapıyorum. Dükkan açamıyoruz. İhracat ve ithalat bittiği için dükkanı kapattık. Ama piyasaya verdiğimiz mallar vardı. Tahsilat yapmak için dışarı çıktım. Burada müşterilerim var para toplamak zorundayım. Gelmişken de hava alayım dedim. Ticaret kötü etkilendi umarım kısa sürer.”