Genel

İzmir’i daha büyük bir deprem mi bekliyor?

Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Görür, ''Kuşadası Körfezinde D-B uzanımlı normal fayda oluşan 6.9 büyüklüğündeki deprem çok büyük ihtimalle İzmir Yarımadasında KD-GB uzanımlı faylara (ör: Gülbahçe, Seferihisar ve Tuzla) stres transfer ederek bu fayları yüklemiş olabilir. Bölgeden aldığım haberlere göre bu fayların yakındaki jeotermal kuyularının sıcaklık ve debilerinde farklılık var.'' dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, İzmir’de meydana gelen büyük depremin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Görür, ”Kuşadası Körfezinde D-B uzanımlı normal fayda oluşan 6.9 büyüklüğündeki deprem çok büyük ihtimalle İzmir Yarımadasında KD-GB uzanımlı faylara (ör: Gülbahçe, Seferihisar ve Tuzla) stres transfer ederek bu fayları yüklemiş olabilir. Bölgeden aldığım haberlere göre bu fayların yakındaki jeotermal kuyularının sıcaklık ve debilerinde farklılık var.” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şu açıklamalarda bulundu. “Arkadaşlar iyi geceler. Hatırlarsanız en son tweetlerimde İzmir depremi ile yazdıklarımın yeterince anlaşılmamış olduğunu düşünerek tekrar yazmıştım. Çünkü çeşitli tv konuşmalarında kimi genç meslektaşlarım beni eleştirmişlerdi.

Söylediğim basitçe şuydu: Kuşadası Körfezinde D-B uzanımlı normal fayda oluşan 6.9 büyüklüğündeki deprem çok büyük ihtimalle İzmir Yarımadasında KD-GB uzanımlı faylara (ör: Gülbahçe, Seferihisar ve Tuzla) stres transfer ederek bu fayları yüklemiş olabilir. Bölgeden aldığım haberlere göre bu fayların yakındaki jeotermal kuyularının sıcaklık ve debilerinde farklılık var.

Bu da etkileşimin bir kanıtı olarak görülebilir. Bu gelişimi bu faylar üzerinde değerli çalışmalar yürüten Prof. Dr. Hasan Sözbilir’de doğruladı. Konuyu doğru izleyebilesiniz diye size yazıyorum. İyi geceler”