Gündem

Corona virüs bu rahatsızlığa neden oluyor!

Dünya genelinde milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü hakkında hala bir çok bilinmeyen var. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Evren Yaşar, corona virüsüne bağlı inme vakaları tespit ettiklerini söyledi.

Corona virüsünün neden olduğu hastalıklar hakkında açıklamalar yapılıyor. Prof. Dr. Yaşar Covid-19 nedeniyle inme vakaları ile karşılaştıklarını söyledi. Yaşar açıklamasında, “Corona virüse bağlı artık inme vakalarımız var. Artık sinir sistemi tutulumuna bağlı engellilik durumlarımız var. Bunun da tedavilerinde aktif olarak rol alıyoruz. Yoğun bakımdan bu şekilde aldığımız birçok hasta oluyor. Yani corona virüs artık tek başına sinir sistemini, kardiyak sistemini etkileyip engellilik oluşturabilen bir faktör. Ve bununla ilgili de bizim tedavi stratejileri geliştirmemiz gerekiyordu ki biz bunu burada başardık, aktif olarak bu yöntemlerimizi burada kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hastalara hareket programı veriliyor

 

Bu hastalarda kullandıkları tedavi yöntemlerinden de bahseden Yaşar, “Bizim fizik tedavi ve rehabilitasyon olarak destek verdiğimiz konu, yoğun bakım süreçlerinde hastaların kontrolü. ‘Rehabilitasyon programı’ demiyorum. Hastaların kontrolü ve entübasyondan ayrıldıktan sonra hafif hafif günlük yaşama dönüşlerinde destek programı ve bu hastalarımızın da evlerine giderken hareketlerini tamamlayabilmeleri için bir hareket programı vermek. ‘Pulmoner rehabilitasyon’ dediğimiz olay ise 6-8 hafta öncesinden başlamıyor. Bundan önceki yapacağımız herşey özellikle hastalığın aktif döneminde, aktif egzersiz uygulamaları bize negatif olarak dönebiliyor. Hastalarımızın hastaneden taburcu olduktan sonra veya Covid-19’u geçirdikten sonra yavaş yavaş 2-3 hafta sürede hareketlerini artırmalarını öneriyoruz. Hemen hızlı bir şekilde normal hayatlarına dönmelerini beklemiyoruz. Böyle bir beklenti içinde kendileri de olmasınlar. Bu yavaş yavaş geriye dönecek. Ayrıca burada düz zeminde de yürüyüş çok önemli oluyor” dedi.