GenelGündem

Bakan Akar net konuştu! “Kabul etmemiz mümkün değil!”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İzmir'de "Kardak kahramanları" ile buluştu. Buluşma sırasında Doğu Akdeniz konusunda net mesajlar verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi ile birlikte İzmir’de, Sualtı Taarruz Komutanlığı personeli ile buluştu. Bakan Akar burada yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile ilgili mesajlarını iletti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz İzmir’de yaptıkları ziyaretler kapsamında Güney SAT Grup Komutanlığı’nda denetlemelerde bulundu. Bölgeye helikopter ile gelen Akar, burada SAT Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe tarafından karşılandı.

Hem başarılı eğitimleri hem de bugüne kadar kendilerine verilen tüm görevlerdeki üstün performansları nedeniyle SAT komandolarıyla gurur duyduğunu belirten Akar; “Bir askerin en büyük yeteneği, kazanımı, değeri savaşma azim ve kararlılığı. Sonuna kadar mücadele. Bunun eğitimini buralarda alacağız. Buradaki eğitimlere değer vereceğiz. Bu eğitim çerçevesinde elimizden gelen neyse yapacağız ve inşallah bu çerçevede mevcut olan üstün seviyenizi çok daha ileri götürerek herhangi bir yerde ve zamanda bir görev verildiği zaman bunları inşallah TSK’nın şanlı tarihinde olduğu gibi başarıyla yapmanın huzurunu yaşayacağız” dedi.

BİZ SİYASİ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ

Denetleme sırasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime de değinen Bakan Akar; “Her zaman söylediğimiz gibi biz barıştan, diyalogdan, siyasi çözümlerden yanayız. İyi komşuluk ilişkileri ve anlaşmalara, herkesin hukukuna saygılıyız ancak bunun yanı sıra ülkemizin, milletimizin hak alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamakta son derece azimli kararlıyız ve buna muktediriz. Ne zamana kadar? Ölünceye kadar. Ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışı ile mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BİZ HÜR DOĞDUK, HÜR YAŞARIZ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her daim görevinin başında olduğunun altını çizen Akar; “Binlerce kilometreden gelip burada rol kapmaya çalışanlar var. Hadlerini ve boylarını aşmak suretiyle bize ders vermeye bize yol göstermeye kalkanlar var. Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Biz hür doğduk, hür yaşarız. Egemenliğimiz ve bağımsızlığımız için mücadeleye hazırız ama bizim tercihimiz diyalog ve siyasi çözümlerdir. Gerektiğinde de hakkımızı, alaka menfaatlerimizi koruyabilmek, bunları kazanabilmek için yapmamız gereken neyse bunları yapacağız” sözlerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler