Gündem

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yıllardır sorun olan Karabağ sorunu nedir? Karabağ nerede? Kime ait?

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yıllardır siyasi ve askeri bir mesele haline gelen Karabağ sorunu nedir? Çatışmalar devam ederken herkesin dikkatlerini üzerine çektiği Karabağ nerede? Karabağ, üzerinde hak iddia eden ülkelerden hangisine ait? İşte çok konuşulan Karabağ sorununun detayları...

Azerbaycan Karadağ sorunu nedir? Dağlık Karabağ kime ait? Karabağ nerede? Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışmalara sebep olan ve tüm dünyanın gözünün çevrildiği Karabağ bölgesinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Karabağ sorunu yıllar boyunca sıkça tartışılmıştı. Peki, Karabağ nerede? Dağlık Karabağ tarihi nedir?

KARABAĞ NEREDE?

Dağlık Karabağ Güney Kafkasya’da hukuken Azerbaycan’a bağlı ancak de facto olarak hiçbir ülke tarafından tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin egemenliği altında bulunan tarihi bölge.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı.

Ermeniler, 1991’de Hankendi’yi, 1992’de Hocalı ve Şuşa’yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993’te Ağdam’a girdi. Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edildi, 1 milyona yakın kişi de yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

Azerbaycan ve Ermenistan, 4-5 Mayıs 1994’te Bişkek’te Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Parlamentosu, Rusya Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle “Bişkek Protokolü” olarak bilinen ateşkes anlaşmasını imzaladı. Ancak ateşkes, kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda binlerce asker öldü.

Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla 1992’de kuruldu.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD’nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu, aradan geçen 28 yılda birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.

Paylaşılamayan Karabağ’ı, bölgeyi işgal altında tutan Ermenistan’dan geri almak için taarruz durumuna geçen Azerbaycan’ın, bölgeyi parça parça geri almaya başladığı biliniyor.