EkonomiPolitika

Ali Babacan’dan ekonomi politikalarına eleştiri: “Bunlar daha iyi günlerimiz!”

DEVA Partisi kurucusu ve Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı canlı yayında Türkiye'nin ekonomik durumunu ele aldı. İstifa ettiği Ak Parti'nin ekonomi politikalarını eleştiren Babacan, "Bunlar daha iyi günler" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs testi pozitif çıkan ve tedavi altına alınan DEVA partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hastalığı atlattıktan sonra ilk defa canlı yayına katıldı. Fox Tv’de, İsmail Küçükkaya’nın programına katılan Babacan, TÜİK’in verilerinin doğru olmadığını ifade ederek, “Bunlar daha iyi günler” dedi.

Ekonomide daha kötü günlerin de geleceğinin altını çizen Babacan’ın konuşmasından satır başları ise şu şekilde,

“İktidardaki iki parti de gerçekleri duymak istemiyor. Gerçekleri söyleyenlere karşı bir atak başlıyor. Salgınla mücadelede büyük bir emek var ama eski güven kalmadı. Verilere güven yok. Sağlık Bakanı’nın Türkiye genelinde açıkladığı hasta sayısından daha fazla hasta Ankara’da var. Hükümetin sonuçları daha iyi göstermesi yanlış. Yöneticilerde ‘moral bozmayalım’ eğilimi oluyor, bu kabul edilemez. Gerçek tabloyu ortaya koyacaksınız ki insanlar daha dikkatli daha tedbirli olsun.

ENFLASYON DEĞERLERİ AÇIKLANANDAN ÇOK DAHA YÜKSEK

Ekonomide moral önemlidir ama sağlam bir gerçeklik lazım. TÜİK enflasyonu yüzde 12 olarak açıklıyor. Enflasyon TÜİK’in açıkladığı rakamlardan çok yüksek. Esnafın enflasyonu yüzde 30-50 civarında. ‘Devlet doğruyu söylemiyor’, ‘TÜİK gerçek enflasyon rakamlarını açıklamıyor’ hissiyatı olduktan sonra yatırımcı neden yatırım yapsın? Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik. Bu kadar işsizliğin olduğu bir ülkede yatırım olmazsa işsizlik sorunu nasıl çözeceksiniz. Hükümet en doğru adımları atsa bile işsizliği çözmek zaman alacak.

TEK KİŞİNİN KARARIYLA BİR ÜLKE YÖNETİLEMEZ

Burası küçük bir ada ülkesi değil öyle olsa Cumhurbaşkanı kontrol edebilir ama burası çok büyük bir ülke, tek adamla, tek karar merciiyle yönetilemez. Türkiye tek bir kişinin kararlarıyla yönetilemeyecek kadar büyük bir ülkedir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi geçileli ülke fakirleşiyor. Geçen sene Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 0.9, Türkiye yönetilemiyor. Meclisiniz güçlü, yargınız bağımsız olacak. Dürüst, işini bilen kişilere yetki verip iyi sonuçlar bekleyeceksiniz.

VERİLERLE OYNAYARAK GÜVENİ ARTTIRMAYA ÇALIŞMAK BEYHUDE

(Tüketici güven endeksi hesaplamasında yapılan değişiklik) Rakamı ister 80 ister 90 açıklayın. Verilerle oynayarak güveni artırmak beyhude çaba. İnsanlarımız gerçekleri görüyor. Hangi veriye bakarsanız bakın 2018 Haziran’ından sonra tepetaklak.

BUNLAR DAHA İYİ GÜNLER

Para politikası yanlış, çünkü Merkez Bankası bağımsız değil. Dolar kurunu 7’nin altında tutmak için 120 milyar doları yok ettiler. Bunlar daha iyi günler. Merkez Bankası, hükümetin sözüyle hareket ettiği için durum bu hale geldi. Hükümetin, elini ayağını Merkez Bankası’ndan çekmesi lazım.

YAYINLADIĞIMIZ ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ UYGULAMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Ocak ayında 40 katrilyon akçeye el koydular. Orta vadeli ekonomi planı zamanı geçmesine rağmen hükümet tarafından açıklanmadı. Dolar kurunun yükselmesinin önüne geçmek için bir adım atılmış olurdu. Hükümeti bir kez daha 8 Ağustos’ta yayınladığımız çözüm önerilerini uygulamaya çağırıyoruz.”

Koronavirüsü atlattıktan sonra ilk defa bir canlı yayına katılan Babacan, ifadeleriyle hem ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu hem de bu bağlamdan yola çıkarak hükümet politikalarını eleştirdi.