Editörün SeçtikleriEkonomi

Kulis bilgisi herkesi heyecanlandırdı! Asgari ücrete 4 bin TL ara zam

Türkiye’de 2024 yılında asgari ücrette beklenen zam, enflasyondaki artışın gündemde önemli bir yer tutmasıyla yakından takip edilirken zammın ne kadar olacağı da vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Bu noktada özellikle enflasyonun yüksek seyretmesi, asgari ücretin alım gücünü ciddi şekilde azalttığı belirtilerek bu durum, yatırımcılar ve çalışanlar arasında endişe ve beklentilere neden olduğu paylaşıldı.

YÜZDE 26’NIN ÜSTÜNE ÇIKTI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini, ikinci Enflasyon Raporu toplantısında revize edilerek yüzde 38’e yükseltildiği belirtilerek bu revizyon, 6 aylık enflasyon beklentisinin de yüzde 26’nın üzerine çıkmasına neden oldğu ve  gelecek dönemde dezenflasyon sürecine girilmesi beklendiği bildirildi.

ZAM OLASILIĞI VAR

Konu ile ilgili olarak SGK Başuzmanı İsa Karakaş çok önemli açıklamalarda bulunrak asgari ücrette yapılacak bir ara zamın önemi oldukça büyük olduğunu belirterek hükümet ve ana muhalefet arasında bu konuda farklı görüşler bulunduğunu ifade etti. Kamu zamlarının Haziran ayından sonra yansıtılması bekleniyor, bu da Eylül ayında asgari ücrete bir ara zammın olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

3-4 BİN LİRA ZAM

Beklenen zam oranıyla ilgili olarak 3 veya 4 bin lira arasında bir artış konuşulduğu da belirtilerek bu durum, işverenlerin asgari ücrete olan maliyetlerini de artırdığı ifade edildi. 2024 yılında asgari ücretin işverene maliyetinin 7.741 TL artarak 23.502 TL’ye yükseldiği paylaşılırken yeni zamla birlikte bu maliyetin ne olacağı da merak konusu olduğu bildirildi.

Bu konuda bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.