Editörün SeçtikleriEkonomi

16 milyon SSK ve Bağ Kur emeklisi dikkat! Bayram ikramiyesine rekor zam beklentisi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıklamalarıyla seyyanen zam hayalleri ertelenen emekliler heyecanla Kurban Bayramı öncesi verilecek ikramiyeyle ilgili gelişmeleri takip ettikleri belirtilerek CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilere verilen 3 bin liralık bayram ikramiyesinin en az asgari ücret tutarında artırılması için kanun teklifi verdiği ortaya çıktı.

ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMALI

Konu ile ilgili olarak CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilere verilen 3 bin liralık bayram ikramiyesinin en az asgari ücret tutarında artırılması için kanun teklifi verdiği belirtilerek Gürer, emeklilere verilecek 3 bin TL tutarındaki bayram ikramiye tutarının, ekonomik kriz ortamında çok düşük kaldığını ve Kurban Bayramı’nda olsun emeklilerin rahat bir bayram süreci geçirmeleri ve kurban alacak maddi imkanın sağlanması için bayram ikramiyesi tutarının asgari ücret tutarında olması gerektiğini belirten bir kanun teklifi verdiği bildirildi. Bu kanun teklifi hakkında açıklamalarda bulunan Gürer şu ifadeleri kullandı:

YAPILAN AÇIKLAMA

“Bayram ikramiyesi ile 3 kilo pirzola alınıyor. Kurbanlık koyun alınabilmesi için bayram ikramiyesi asgari ücret olmalıdır. Bayramda olsun emekli yüzünü güldürün.

Emeklilere verilen bayram ikramiyeleri, özellikle Ramazan ve Kurban Bayram’larında, ekonomik kaygılardan uzak bir bayram geçirmelerini sağlayacak düzeyde olmalıdır. Ancak, özellikle yaklaşan Kurban Bayramı için belirlenen 3 bin TL gibi düşük bir ikramiye miktarı kabul edilemez bir durumdur.

Zira, en düşük emekli maaşı 10 bin TL olduğu bir dönemde ve ekonomik krizin etkilerinin arttığı bir ortamda, birçok emeklinin kurbanlık alabilme olasılığı ortadan kalkmıştır. Bu durumda, en düşük kurbanlık fiyatlarının 12 bin TL ila 15 bin TL arasında olacağı göz önünde bulundurulduğunda, bayram ikramiye tutarının revize edilmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir.”