GündemSağlık

Şirket duyurdu: Güneş kremlerini ‘acil’ toplatma kararı aldı!

Johnson & Johnson ilaç şirketi, güneş kremlerini acil toplatma kararı aldı. Şirket, güneş kremlerinde kanser yapan ‘benzen’ içerdiğinin tespit edildiğini ve kullanılmasının tehlikeli olduğunu bildirdi. Johnson & Johnson tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kimyasalın ürünlerin içine nasıl girdiğinin araştırıldığı belirtildi.

Johnson & Johnson ilaç firması tarafından piyasaya sürülen bazı güneş kremlerinin “benzen” içerdiği için geri çekildiği bildirildi. Sürekli maruz kalındığında kansere yol açabilecek bir kimyasal olan “benzenin” güneş kremlerinde kullanılmasının sağlık açısından tehlikeli olduğu belirtildi.

GÜNEŞ KREMLERİNİ TOPLATMA KARARI ALDI

Johnson and Johnson’un içinde benzen olduğu tespit edilen Aveeno Protect+Pefresh, Beach Defense, CoolDry Sport, Invisible Daily Defense ve UltraSheer aerosol güneş kremleri raflardan kaldırıldı.

İlaç firmasından yapılan açıklamada, bağımsız bir laboratuvar tarafından yürütülen testler sonucunda ürünlerin benzen içerdiğinin tespit edildiği ve söz konusu kimyasalın ürünlerin içinde nasıl girdiğinin araştırıldığını ifade edildi.

Şirket, güneş kremlerinin acilen kullanımına son verilmesi uyarısında bulundu.