Gündem

Paris’te Hz. Muhammed’in karikatürünü gösteren öğretmen başı kesilerek öldürüldü!

Fransa'nın başkenti Paris'te, öğrencileriyle Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan Hz. Muhammed karikatürüyle ilgili bir tartışma yaşayan öğretmen, okul yakınlarına başı kesilerek öldürüldü.

Fransa’nın başkenti Paris’te, derste öğrencileriyle Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan Hz. Muhammed karikatürüyle ilgili bir tartışma yaşayan öğretmen, okul yakınlarına başı kesilerek öldürüldü.

SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

Olay, Paris’in Yvelines bölgesinin batı banliyölerinden biri olan Conflans Saint-Honorine’deki bir okulun yakınında meydana geldi. Fransız Le Parisien gazetesi haberine göre; Samuel P. isimli tarih öğretmeni, derste Hz. Muhammed’in karikatürleri üzerine bir tartışma başlattı. Tartışma sonrası öğretmenin başı kesilmiş şekilde bulundu. Saldırganın polis tarafından vurularak öldürüldüğü duyuruldu.

İÇİŞLERİ BAKANI ÜLKEYE GERİ DÖNDÜ

Polis kaynakları, saldırganın, “Allahu Ekber, “Allah büyüktür” diye bağırdığını duyduğunu ancak henüz doğrulanamadığını açıkladı. Savcılar, saldırıyı “terör örgütüyle bağlantılı bir cinayet” olarak ele aldıklarını belirtti. Fas’a giden Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, olayın ardından acilen Paris’e dönme kararı aldı.

HZ. MUHAMMED’İN KARİKATÜRÜNÜ YAYINLAYAN CHARLİE HEBDO’YA SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

Fransa’nın yakın tarihinin en travmatik yaralarını açan Charlie Hebdo saldırısı 7 Ocak 2015’te düzenlenmişti. Daha önce Danimarka’da Jyllands-Posten’in de yayımladığı Hz. Muhmmed karikatürünü kapak yapan Charlie Hebdo dergisi, İslam dünyasının tepkisini çekmişti.

Beş yıl önce 7 Ocak’ta Cherif ve Said Kouachi kardeşler derginin binasını basıp 12 kişiyi ve bina dışındaki bir polisi öldürdü. Charlie Hebdo binasında öldürülenler, karikatüristler Cabu (Jean Cabut), Stéphane (Charb) Charbonnier, Philippe Honoré, Georges Wolinski, Bernard (Tignous) Verlhac, köşe yazarı psikanalist Elsa Cayat, ekonomist ve editör Bernard Maris, organizatör Michel Renaud, redaktör Moustapha Ourrad, polis memuru Ahmed Merabet, Charb’ın koruması Franck Brinsolaro ve teknik bakım için binadan bulunan Frédéric Boisseau.
Ertesi gün 8 Ocak’ta Coulibaly Paris’in güneyindeki Montrouge’da polis memuru Clarissa Jean-Philippe’i öldürdü. Bir sonraki gün 9 Ocak’ta da Coulibaly Yahudi markete saldırıp Philippe Braham, François-Michel Saada ve Yoav Hattab’ı öldürdü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu