Eğitim

Öğrencilere kötü haber: Ayna gönderilecek!

Corona virüsü salgını nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime geçti. Bu nedenle üniversite öğrencilerinin sınavları online olarak yapılıyor. Son yapılan açıklamalar ile ise Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde 892 öğrencinin kopya çektiği tespit edildiği öğrenilmişti. Bu kapsamda üniversiteler çeşitli önlemler almaya başladı. Bilkent Üniversitesi kopyanın önüne geçmek için bütün öğrencilere ayna göndereceklerini bildirdi.

Milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim nedeniyle sınavlarını da online olarak oluyor. Ancak sınavlarda kopyanın önüne geçilemiyor. Bu nedenle Bilkent Üniversitesi rektörü Abdullah Atalar tüm öğrencilere ayna gönderdiklerini söyledi.

Genelde iki kamera kullanılıyor

Atalar konuya ilişkin açıklamasında, “Tüm öğrencilere birer ayna yolluyoruz. Yani 11 bin ayna göndereceğiz. Dik duran bir ayna. İki kamerası olmayan öğrenciler için bir kolaylık bu. Ücretsiz şekilde yollamaya başladık bu aynaları. Ekranı gösterecek şekilde sabitlenecek ve dolayısıyla hem öğrenciyi hem ekranı görebileceğiz. Genelde iki kamera kullanılıyor. Ancak herkesten iki kamera istemiyoruz. Aynayı koyunca da iki kamera işlevi görmüş olacak zaten. 17 Aralık itibarıyla kargolamaya başladık biz aynalarımızı. Herkese bir e-posta gönderdik. Adreslerini teyit etmelerini istedik. Bir aparatı da var dik durması için. Onunla birlikte gönderiyoruz. Bunu özel olarak yaptırdık. Hazır satılan bir sınav aynası yok tabi.” İfadelerini kullandı.

Adaletsizliği ortadan kaldırmak için kullanılacak

Bilkent Üniversitesi diploma değerinin yüksek olduğunu söyleyen Atalar, “Haksızlık yapmayalım dedik. Bu bizim için değil öğrencilerin yararına olacak bir şey. Kopya çeken öğrencimizin sayısı çok az belki ama bu 1-2 kişi bile olsa diğer öğrencilerin önüne geçebiliyor. O hissi yok etmek için adaletsizliği ortadan kaldırmak için bu yönteme başvurduk.” Dedi.