GündemSağlık

Koronavirüs’ün En Merak Edilen Sorusuna Cevap Verildi! Çocuklar Süper Taşıyıcı mı?

2020 Mart ayından bu yana koronavirüs ile mücadele hız kesmeden devam ediyor. Vaka sayıları düşmeye başladı. Ancak koronavirüs her yaştan bireyi tehdit ediyor. Ebeveynlerin özellikle okula başlayan çocukları olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de çocukların süper taşıyıcı olup olmadıkları. Araştırmalar bu soruya cevap verdi. İşte araştırmanın sonuçları…

Çocuklar Tehdit Altında mı?

Araştırmacılar, yapılan çalışma kapsamında Mart 2020’den Nisan 2021’e kadar, dokuz çocuk hastanesindeki, 18 yaşında veya daha genç olan toplam 2 bin 119 Covid-19 hastasını corona virüsün endişe veren mutasyonları için test etti.  medRxiv’de ön baskı halinden yayınlanan çalışmanın başyazarı Jennifer Dien Bard, “18 yaş ve altındaki çocuk ve gençlerde bu önemli mutasyonların 560’ını tespit ettik. Bu kişilerin yüzde 75’ini (420/560) şu anda Covid-19 aşıları için uygun olmayan 12 yaşın altındaki çocuklarda oluşturuyor” dedi.

Bununla birlikte bilim insanları, sonuçların ABD’deki çeşitli coğrafyalarda ve sosyo-ekonomik popülasyonlarda çocuk hastalarda endişe varyantlarının ortaya çıkışına “açık kanıt” sunduğunu söyledi. 12 yaş altındaki grubu,  pandemiyi sona erdirmenin anahtarı olarak tanımlayan uzmanlar, çocukların sürekli olarak takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, Los Angeles Çocuk Hastanesi araştırmacıları, çocuk ve gençlerin  ilk Covid-19 semptomlarını gösterdikten yaklaşık 10 gün sonra bulaşıcı olduğunu belirtti. Dien Bard, “Bu hastaların bu kadar uzun süre aktif semptomlara ve aktif enfeksiyonlara sahip olmaya devam etmesi önemli dedi.  Ayrıca, yeni tip corona virüsün ayda bir veya iki kez mutasyona uğradığını, bu nedenle uzun bir enfeksiyon döneminin daha daha fazla mutasyon hakkında endişeleri artırdığını açıkladı.