DepremlerGündem

Korkutan deprem açıklaması: 7.2 büyüklüğünde deprem bekleniyor!

Beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili korkutan bir açıklama yapıldı. Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul depremi için açıklayan Görür, ”2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz” ifadelerini kullandı. İstanbul’da beklenen depremin büyüklüğü ise 7.2 olarak tahmin ediliyor.

Beklenen İstanbul depreminin etkilerini anlatan “Derin Uğultu” belgeselinin galasına katılan Bilim Akademisi üyesi Naci Görür önemli uyarılarda bulundu. ‘Derin Uğultu’ deprem belgeselinin galası Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul’un en az 7.2 büyüklüğünde deprem tehdidi altında olduğunu söyleyen Görür, ”30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz” dedi.

TEHDİT ALTINDA OLAN YERLEŞİM YERLERİ

Naci Görür, deprem anında daha fazla risk altında olabilecek bölgeleri de bir kez daha hatırlattı. Görür, ”Haliç’ten başlayıp Silivri’ye kadar kıyıdan itibaren 10 kilometre şerit içerisindeki yerleşim alanları daha fazla tehdit altında olacak” diye konuştu.

‘CEHENNEMİN İÇİ’

Marmara Denizi’nde kıyıdan 8-9 kilometre uzaklıktaki fayın megakente etkisinin büyük olması bekleniyor. Geçtiğimiz ay da bir uyarıda bulunan Naci Görür, Avrupa yakasında Silivri’ye kadar olan tüm bölgeyi ‘Cehennemin içidir’ olarak tanımlamıştı.

Görür, bu bölgenin çürük malzemeden oluşan jeolojik yapısı dikkat çekmiş, ”Karada aktif faylar yok ancak, denizdeki hareket buradaki fayları da etkileyebilir. 7.2 büyüklüğündeki bir deprem, Küçükçekmece’den Büyükçekmece’ye kadar olan bölgede heyelanları harekete geçirebilir” diye konuşmuştu.