Afyonkarahisar haberleri

Konya ve Afyonkarahisar arasında domuz eti tartışması büyüyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz günlerde taklit ve tağşiş ürünler listesini açıklamış o liste basında çok ses getirmişti. Listede yer alan firmalar sahte zeytinyağından, margarine, çikolatadan, süt ürünlerine insan sağlığını tehdit eden ürünler olarak belirtilmişti. Bazı firmaların et ürünlerine at ve domuz eti de karıştırdıkları ortaya çıktı. Afyonkarahisar’da ise iki firmanın Adana kebabında kuyruk yağı yerine domuz yağı kullandığı tespit edildi. Olayla ilgili olarak Kasaplar Odası Başkanı İbrahim Yörük, kuyruk yağının Konya’dan geldiğini söyleyerek savunma yaptı. Konya Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu’dan ise Yörük’e tepki göstererek yaptığı açıklamalardan dolayı özür dilenmesini istedi. İşte domuz eti tartışmasının detayları…

Konya’dan temin ettik

Afyonkarahisar’da iki lokantada servis edilen Adana kebabında kuyruk yağı yerine çıkan domuz yağının Konya’dan alındığını iddia eden Afyonkarahisar Kasaplar Odası Başkanı İbrahim Yörük olayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“13 Ocak2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan ifşa listesinde ilimizden 2 esnafın ürünlerinde domuz eti tespit edilmiş olup konu kamuoyu ile paylaşılmıştır. Öncelikle Bakanlığın yaptığı denetimleri olumlu buluyor ve destekliyoruz. Ancak cezaların caydırıcılığının arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. İlimizde tespit edilerek kamuoyuna duyurulan ürünlere ilişkin yaptığımız çalışmada dikkat çekici hususlara ulaştık. Afyon bilindiği üzere et kalitesi ve kasaplık açısından Türkiye’nin en iyi şehirlerinden biridir. İlimizde kasaplık ve et sektörü tarihi yüzyılları bulan ve geleneksel olarak etik ve ahlaki değerler ışığında sağlıklı bir şekilde yürütülmektedir. İncelememiz sonucunda ilgili adana kebap ürünlerinde ette domuz eti bulunmadığı ancak Konya’dan bir aracı tarafından temin edilerek; ilimize getirilen koyun kuyruk yağı içerisinde domuz ürünü bulunduğu tespit edilmiştir. Bu konu ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de bu bilgiye sahiptir. Et konusunda ve son ürün konusunda tüm işletmelerimiz üzerlerine düşen sorumluluğu sonuna kadar yapmaktadır. İfşa listesinde ismi geçen iki esnafımızdan biri işletmesini kapatmıştır. Diğeri ise hala hizmet vermektedir.”

Domuz yağı değil domuz etinin kendisi

Bu açıklamalara tepki gösteren Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu, açıklamalarını düzeltip özür dilememesi halinde Yörük hakkında iftira davası açacaklarını belirterek “Adana kebabında kuyruk yağı yerine domuz yağı çıktığını, bu yağın da Konya’dan geldiğini söyleyen meslektaşım, yalan söyleyerek konuyu saptırmak istemektedir. Hileli Adana kebabının kuyruk yağı veya domuz yağı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bakanlığın ifşa listesinde görüldüğü üzere, tespit edilen domuz yağı değil, domuz etinin kendisidir.

Konya üreticilerinden özür dilemeli

Elinde bilgi, belge varsa ilgili yerlere göndersin. Bakanlık ve yargı, sorumlular hakkında gereğini yapar. Hiçbir gıda ürününe yanlışlıkla, farkında olmadan domuz eti katılması mümkün değildir. Laboratuvar domuz etini resmi olarak tespit etmiş. İftira atmak yerine, bu iki lokantanın yanlış yaptığını kabul etmeli, tekzip yazısıyla kamuoyundan ve Konya üreticilerinden özür dilemelidir. Aksi takdirde kamuoyunda Konya ili ve üreticileri ile ilgili olumsuz algı oluşturup, zan altında bıraktığından İbrahim Yörük hakkında dava açılacaktır.

Bir cevap yazın