Gündemİzmir Haberleri

İzmirliler dikkat: İzmirim Kart HES kodu eşleştirme uyarısı! İşte son tarih

İzmir’de koronavirüsle mücadele kapsamında toplu taşımayı kullananlar için HES kodu zorunluluğu getirildi. Buna göre, toplu taşıma araçları kullanmak isteyen vatandaşların, İzmirim Kartlarını, HES kodları ile eşleştirmeleri gerekiyor. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, eşleştirme işleminin kart sahiplerinin dörtte birinin yaptığını belirterek, “Tanımlamaları yapılmayan kartlar İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarıyla toplu ulaşıma 11 Ocak’ta kapatılacaktır.” uyarısında bulundu.

Köşger, yaptığı yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın, pandemiyle mücadele kapsamında aldığı kararlardan biri olan şehir içi toplu ulaşımda kullanılan elektronik kartların, kişisel HES kodlarıyla eşleştirilmesi zorunluluğu olduğunu anımsattı.

11 OCAK SON TARİH

Eşleştirmelerin 30 Ekim’de başladığını ve iki kez uzatıldığını anımsatan Köşger, “İzmir’de bu işlemin yürütücülüğünü Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü yapıyor. Halkımıza çeşitli medya kanalları aracılığıyla duyurular yapılmıştı. 30 Ekim’de başlayan uygulama ilk etapta 15 Kasım, sonra 30 Kasım’a son olarak da olarak 11 Ocağa kadar uzatıldı.” ifadelerini kullandı.

Bu işlemin virüsün toplu ulaşım kaynaklı yayılımını engelleme noktasında önemine değinen Vali Köşger, şunları kaydetti

“Halen aktif olarak kullanılan hamiline İzmirim Kartların, ancak dörte birine kişisel HES Kodu tanımlamasının yapıldığı bildirilmiştir. Tanımlamaları yapılmayan kartlar İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarıyla toplu ulaşıma 11 Ocak’ta kapatılacaktır. Kıymetli İzmirli hemşerilerime, bu tarihe kadar HES kodlarını, kullandıkları İzmirim Kartlara bir an önce tanımlamaları çağrısında bulunuyorum.”

Vali Köşger, vatandaşların eşleştirme işlemlerini internet üzerinden, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin metro istasyonlarında, vapur iskelelerinde, çeşitli hizmet binalarında ve sosyal tesislerde bulunan dijital bilgilendirme kiosklarından, vapur iskelelerinde, aktarma merkezlerinde, metro ve İZBAN istasyonlarında oluşturulan yardım masalarında yaptırabileceğini de bildirdi.

HES KODU-İZMİRİM KART EŞLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

İzmir’de akıllı ücret toplama sistemini işleten ESHOT Genel Müdürlüğü, vatandaşların HES kodlarını ve TC kimlik numaralarını, kullandıkları İzmirim Kart ile eşleştirebilmesi için özel bir internet sitesi oluşturdu. “hes.eshot.gov.tr” adresli sitede, yalnızca bir İzmirim Kart için eşleştirme yapılabiliyor. Kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) ya da hamiline tüm İzmirim Kartların, HES kodları ile eşleştirilmesi gerekiyor. Kullanımı oldukça kolay tasarlanan sitede vatandaşlar, istenen bilgileri tek adımda girip, kaydını yaptırabiliyor. HES Kodu, İzmirim Kart ya da kişisel bilgilerin değişimi ve güncellenmesi işlemleri de aynı siteden yapılıyor. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesinin, metro istasyonlarında, vapur iskelelerinde, çeşitli hizmet binalarında ve sosyal tesislerde bulunan dijital bilgilendirme kiosklarında da eşleştirme işlemi yapılabiliyor.

Bunlara bakmadan geçme!

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR