İzmir HaberleriManşetYerel Haberler

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odasın’da seçim yarışı kızıştı

Milletvekilliği 28. Dönem için İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ndeki (İESOB) görevinden istifa eden Zekeriya Mutlu’nun, Odanın 18 Haziran 2023 tarihinde yapacağı olağan genel kurulda başkanlık için yeniden aday olmasına bir tepki de Pınarbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cezmi Çulhaoğlu’ndan geldi. Eski Başkan Zekeriya Mutlu ile İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata’nın yarışacağı olağan genel kurula ilişkin Çulhaoğlu; “Esnafımızın kendini bulma mücadelesi anlamına gelen bu kongrede karar oda başkanlarımızın ve delegelerimizindir. Ya gerçekten esnaf odaları birliği olacağız ya da bir siyasi partinin arka bahçesi. Ya odalarımız hizmet alacak ya da siyasi makamlar için atlama taşı olacak” dedi.

Çulhaoğlu, “Sayın Zekariya Mutlu tercihini yapmış, Esnaf Birlik Başkanlığından istifa etmiş ve siyaset yolunu tercih etmiştir. Bu sebeple artık tercihi yönünde hareket etmelidir. Kendisi 16 yıl gibi uzunca bir süre birlik başkanlığı yapmış daha birçok görevle birlikte otuz yılını doldurmuştur. Artık İzmir esnafını yeni bir nefes yeni bir anlayış gelmelidir” ifadelerini kullandı.

İZMİR ESNAFI SİYASİ ÇIKARLARA DEĞİŞ TOKUŞ YAPILAMAZ

Çulhaoğlu, “İzmir Esnafı satılacak, unutulacak ve siyasi çıkarlarla değiş tokuş yapılacak bir meta değildir. İzmir Esnaf ve Sanatkarı binlerce yıllık Ahilik Geleneğini temsil etmektedir. Değerleri vardır, çok değerlidir. İlkeleri vardır, ilkelerinden sapmaz. Umutları ve emekleri vardır, paha biçilmez. Yani siyasi hırs ve planlarla harcanamaz!” diyerek konuşmasını sürdüren Pınarbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cezmi Çulhaoğlu, “Maalesef esnafımızı çıkarları için masaya yatırdılar. Zekariya Bey’den önce Mehmet Ali Susam Bey de aynısını yaparak Milletvekili olmuştur. Bu insanlar kendi çıkarlarından başka esnafımıza ne kazandırmışlar? Bu durum son derece üzücü bir durumdur. Ayrıca Sayın Mutlu’nun sadece CHP ile görüşmediğini de biliyoruz. İYİP ile de adaylık görüşmeleri var. İki Parti ile de pazarlık yaparken, durumun açığa çıkmasıyla ikisinden de aday olamıyor. İşte bakınız esnafımız siyasi çıkarlar uğruna nasıl satılıyor” sözlerini kaydetti.

SUSAM NEDEN BU MESELENİN ÜZERİNDE DURUYOR

İESOB Onursal Başkanı ve CHP İzmir 23-24. Dönem Milletvekili Mehmet Ali Susam’a da eleştirilerini sıralayan Çulhaoğlu, “Esnafımız adına çok üzücü durumlar yaşıyoruz. Vicdanları sızlatan ve acıtan olaylar, mahkemeler, soruşturmalar ve alınan cezaları görüyoruz. Ve aynı insanlar yine birbirlerini cilalayıp, Esnaf Birliği’nin başına geçmesi için öne sürüyor. Bu durum çok acı bir durumdur. İzmirli Esnaf ve Sanatkarların bu lekeden temizlenmesi lazım diye düşünüyorum. Esnafın durumu ortada iken kendisi için milletvekilli pazarlıkları yapanlar var. Bunu vicdanlar kabul etmez. Şimdi bir bakıyorsunuz Sayın Mutlu yeniden başkan olsun diye düzmece planlar ve yemekler tertip etmişler. Planı kuran da Mehmet Ali Susam? Neden sayın Susam bu mesele üzerine bu kadar fazla düşüyor acaba. Acaba sonuçlanan davalardan dolayı mı? Esnafımız ve Sanatkar Odalarımız bu pazar günü daha çok kazanmanın, Birliğin ne manaya geldiğinin, arkasında dimdik duran ve sadece odalarımız için mücadele veren bir yapıyı seçeceğine inanıyorum. Şimdiden hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.