Gündem

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Operasyonlar 15 Nisan’a kadar sürecek!

İçişleri Bakanlığı resmi internet sayfasından yaptığı açıklama ile bölücü terör örgütünün tüm lojistik ikmal kanallarını kesmek, kış üslenmesini engellemek ve örgüt mensuplarının teslim olmasını sağlamak amacıyla sonbahar-kış operasyonlarının başladığını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile operasyonların 15 Nisan tarihine kadar süreceği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklama ile terör örgütüne yönelik sonbahar-kış operasyonlarının 1 Ekim tarihinde başladığını ve 15 Nisan tarihine kadar süreceğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada konuya ilişkin olarak, “Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve güvenlik korucularının yer aldığı operasyonlar 15 Nisan’a kadar sürecek. Bu süre boyunca büyük, orta, küçük çaplı olmak üzere 7 bin 424 planlı operasyon gerçekleştirecek.” İfadeleri kullanıldı.

346 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Bakanlık, 15 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdiği ilkbahar-yaz operasyonlarıyla da bölücü terör örgütüne nefes aldırmadı.

İlkbahar-yaz döneminde 5 bin 981 operasyon planlanmasına rağmen bu sayının üzerine çıkıldı. 8 bin 523 operasyon düzenlenerek planlananın da üzerinde yüzde 143 gerçekleştirme oranı sağlandı.

Bu operasyonlarda, 145’i ikna, teslim ve yakalama olmak olmak üzere 346 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi.

Operasyonlarda;

442 sığınak ve mağarada imha edilirken,

246 Mayın/el yapımı patlayıcı (EYP),

282 silah,

233 el bombası ile çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi de ele geçirildi.