Sağlık

Hamileler dikkat! Gebelikte göz sağlığınız tehdit altında olabilir…

“GEBELİK ZEHİRLENMESİ OLABİLİR”

Gebelik döneminde gözlerde kararma, ışığa hassasiyet, bulanık görme ve çift görme gibi sorunların gebelik zehirlenmesi belirtisi olabileceğini söyleyen Op. Dr. Helin Yaldız, vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Gebelik zehirlenmesinin görme rahatsızlıkları olarak belirti verdiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Helin Yaldız, “Gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi gözlerde kararma, ışığa hassasiyet, bulanık görme ve çift görme gibi belirtiler verebilir ve acil müdahale gerektiren bir durumdur” dedi.

“DİYABET HASTALARI DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİ”

Diyabet hastalarının gebelik döneminde yakından takip edilmesi gerektiğine vurgu yapan Op. Dr. Yaldız “Gebelik şekeri gözde kanamaya neden olmaz ancak önceden diyabeti olan hastaların gebelik sırasında gözlerinde retina kanaması gelişebilir ve bu nedenle yakın takip gerekir” uyarısında bulundu.

GEBELİKTE GÖZ SAĞLIĞI…

Hamilelik süresince, göz muayenenizi sürekli olmanız gerekiyor. Eğer glokom, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi önceden var olan ve gözlerinize etki eden rahatsızlıklarınız varsa, göz doktorunuza hamile olduğunuzu belirtmeniz çok önemlidir. Bu durumda göz doktorunuz hayatınızdaki bu heyecan verici zaman boyunca görme değişikliklerinizle daha yakından ilgilenebilir.

HAMİLELİKTEKİ GÖZ PROBLEMLERİ KALICI MI? 

Gebelik dönemi hormonal, metabolik, fiziksel ve kan dolaşımındaki değişimlerin sıklıkla görüldüğü, kadınlar için oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde oluşan rahatsızlıklar çoğunlukla geçicidir ve doğumdan sonra normale döner. Hamilelikte vücudun su tutma eğilimine girmesi ve korneanın kalınlığı ve eğriliğinde değişimler nedeniyle gözlük numaralarında geçici değişiklikler olabilir. Bu sebepten dolayı, gebelik sürecinde hastaların lazer operasyonları geçirmeleri, yeni kontakt lens veya gözlük almaları tavsiye edilmez.Bazı glokom ilaçlarının gebelikte kullanımı sakıncalı olduğundan gebe olan glokom hastalarının gebelik süresince ilaçlarının kesilmesi gerekebilir. Bu dönemde gözleri etkileyen ve en sık görülen rahatsızlıklardan biri göz kuruluğudur ve tedavisi için suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Kornea eğriliği ve kalınlığında oluşan değişiklikler sebebi ile bulanık görme gelişebilir, çok rahatsızlık vermiyor ise herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Genellikle bu durumlar doğum sonrasında normale döner.

Bir yanıt yazın