Muğla Haberleri

Gökova Körfezi’nde SİT alanı olan yer imara açıldı!

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Gökova Körfez'inde SİT alanı olarak kabul edilen bir yerin imara açıldığını duyurdu. Gürün; "SİT alanları imara açıldı. Gökova Körfezi'ni parsel parsel satacaklar. Belediye olarak devre dışıyız" dedi.

Muğla’da bünyesinde onlarca birbirinden güzel koyları barındıran Gökova Körfezi, Marmaris, Milas ve Ula ilçeleri Doğal Sit alanlarının statüleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca değiştirilerek, marina ve yapılaşmanın önü açıldı.

Sözcü’nün haberine göre; gelişmeleri içi yanarak izlediğini söyleyen Gürün şöyle konuştu:

DAVALAR AÇILDI ANCAK ÖNEMİ YOK

“Bir sürü davalar açtık. Okluk’a da dava açtık. Vatandaş Ahmet’in hukuka aykırılığına müdahale ediyorsan sıfat değil, yapılan eylem önemli. Devletin çıkardığı kanunlara göre yapılan suçsa benim Cumhurbaşkanı ya da sade vatandaş olması fark etmiyor. Bu ilke içerisinde gerekli olan müracaatları yapıyoruz. Biz belediye olarak resmi kurumuz. Farklılığı seçilmiş başkan olarak görev yapmam. Esas olan siyaset yapmak değil, hizmet etmek. Siyaseti siyasiler yapmalı. Bize gelip öneri aldılar ama verdiğimiz önerilerin hiçbir kıymeti yok ki.”

KAALE ALINMIYORUZ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün “Kentim adına bir yönetici olarak ama bir vatandaş olarak gerçekten içim kararıyor. Yapacak hiçbir şeyimiz yok. Hiç kaale alınmıyoruz. Onların kafasında başka şey var. İsyan ve itirazımız bu” dedi.

MAVİ YOLCULUK BİTER

Gökova Körfezi’nin parsel parsel satılacağını söyleyen Başkan Gürün şöyle devam etti: “Şu anda körfeze 60-70 tane marina olabilir. Oteller olabilir. Gökova Körfezi diye bir şey kalmaz. Mavi yolculuk biter. Kural tanımıyorlar. Zaten yıllardır niyetleri buydu. Net olarak biz burayı rant kapısı yapıp dirhem dirhem satacağız kararının önemli adımları bunlar. Kıyı dışında denizin içini de tarif ediyor. İskele yapacaksın deyip denizi de planın içine alıyorlar. Böyle bir şeyi hayal bile etmek istemiyorum. Gökova Körfezi biter ve tamamen başka bir şekil olur.”

Yamaç paraşütü tutkunlarının adresi olan Gökova Körfezi yeni imar planı sonrasında betonlaşacak.

BÜYÜKKENTLER İÇİN ALELACELE KANUNLAR DEĞİŞTRİLDİ

Yerelleşmenin dünyadaki yönetim tarzı ve demokrasi gereği olduğunu savunan Osman Gürün düşüncelerini şöyle aktararak, “Benim kıyılarımdaki plan yapma hakkımı benden alıp sen bunu bilmiyorsun, ben yaparım diyorsun. Bunu yukarıdan istediğin gibi yapıp, istediğin kişilere veriyorsun. Ben elim koynumda öyle bakıp duruyorum. İlkeleri koyup beni denetlesin. Yıllardır söylüyoruz ama olmuyor. Yerelleşme değil merkezileşme oluyor artık. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük kentleri CHP kazanınca alelacele değiştirilen kanunlarla yetkiler ellerinden alındı belediyelerin” şeklinde konuştu. Gürün alınan kararların kente ve vatandaşa haksızlık olduğunu belirterek, “Rant meselesi” ifadesini kullandı.