Ekonomi

Bir defalık araç satın almalarda ÖTV ve KDV indirimi mecliste!

Esnafa elektrik ve doğal gaz indirimi, şoför ve nakliyeci esnafına mazot indirimi, bir defalık araç satın almalarda ÖTV ve KDV indirimine ilişkin mecliste söz alan Mersin Milletvekili Behiç Çelik, TESK’e bağlı 69 odanın taleplerini dile getirdi. Konuya ilişkin açılamalarda bulunan Çelik, şu ifadeleri kullandı;

Aynı gün iş dünyasıyla yapmış olduğumuz bir toplantı hem Mersin’e hem de ülkemizin mevcut ekonomik ve ticari tablosuna ışık tutmuştur. Peki, nedir bunlar? Sermaye piyasalarındaki istikrarsızlık mevcut 41 adet sektörü olumsuz etkilemektedir. Dövizin ansızın yükselmesi ve inmesi ne anlama gelmektedir? Bunun sonucunda kim vurgun yapmış, kim gerilemiş ve iflas etmiştir? Asgari ücretin bu sebeplerle tuzla buz olması çalışma hayatını çökertmiştir. Tüm yurtta olduğu gibi Mersin’de de özel eğitim kurumları sorunu vardır, çözüme muhtaçtır. Teknoloji sektöründe ilerleme ve gelişme sağlanmalıdır. Mersin’de TESK’e bağlı 69 oda vardır; bunların, sağlık sigortası primi, çıraklık sorunu, esnafa elektrik ve doğal gaz indirimi, şoför ve nakliyeci esnafına mazot indirimi, bir defalık araç satın almalarda ÖTV ve KDV indirimi talepleri vardır.

Esnaf kredileri faizinin çok yükselmesine rağmen talepte patlama yaşanması hayra alamet değildir. Tarım sektöründe de girdi maliyetleri ve pazarlama sorunu üretimi çökertmektedir. Sınai girdi maliyetleri aşırı yükselmiştir.