Gündem

Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı koronavirüs açıklaması! Aspirin ölüm riskini azaltıyor mu?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgınına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Azap açıklamasında, koronavirüs hastalarında salgının başından bu yana aspirin kullanıldığını söyledi. Öte yandan ABD'deki hastalarda büyük başarı sağladığını belirtti. 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’tan son dakika açıklaması geldi. Prof. Azap açıklamasında, koronavirüs tedavisinde salgının başından bu yana aspirin kullanıldığını belirtti. Öte yandan ABD’deki hastalarda büyük başarı sağladığını belirtti.

Uzman isim, aspirinin Amerika Birleşik Devletleri’nde tedavi gören corona virüs hastalarında kullanıldığını ve düzenli olarak tedaviye devam edildiğinde ölüm riskini %47 oranında düşürdüğünü, Türkiye’de de salgının en başından bu yana aspirin kullanıldığını ifade etti. Aspirinin ‘septik şoku’ önlediği de ortaya çıktı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüsten kaynaklanan ölümlerin önemli bir sebebinin vücuttaki bütün damarların iç yüzeyini döşeyen hücrelerin, virüsten etkilenerek görevini yapamaz hale gelip, kanın pıhtılaşması olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Azap, “Kan pıhtıları oluşup küçük damarları, ince kılcal damarları tıkamaya başlıyor. Bu damarlar tıkandığı zaman organlar beslenemiyor. Akciğer yetmezliği, solunum yetmezliği şeklinde karşımıza çıkıyor. Beyinde felçlere sebep olan pıhtılara sebep olabiliyor. Kalp krizi olabiliyor” dedi.

‘BAŞTAN BERİ HASTALARIMIZDA KULLANIYORUZ’

Bunun salgının erken dönemlerinden itibaren bildikleri bir konu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Azap, “Aslında pek çok enfeksiyon hastalığında böyle olur. ‘Septik şok’ dediğimiz ‘sepsis’ dediğimiz tablo ortaya çıkar. Vücudun pıhtılaşma sistemi bozulur, kanın akışkanlığı bozulur, bu pıhtılar nedeniyle organ yetmezliği ve ölümler gerçekleşir.

Amerikalı bilim insanlarının yaptığı şey de bu kan sulandırıcı ilaçların gerçekten bunu ne kadar önlediğini gösteren bir çalışma, aspirinin yüzde 50 oranında bunları önlediğini gösterdiler.

En baştan beri böyle bir durum olduğunu bildiğimiz için Türkiye’de zaten kan sulandırıcı ‘aspirin’ olabilir ‘heparin’ gibi başka bazı daha farklı ilaçlar olabilir, baştan beri hastalarımızda kullanıyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu