Gündem

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den vaka sayılarına ilişkin flaş açıklama!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme sürecinin ardından artan vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Özlü, ''Ancak genel bir alevlenme durumundan bahsetmemiz şu aşamada söz konusu değil. Bazı illerde risk var. Özellikle son iki günde artış hızı durdu.'' ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 1 Haziran itibariyle normalleşme doğrultusunda önemli adımlar atıldı. Ancak normalleşmenin ardından vaka sayılarında artış yaşandı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme sürecinin ardından artan vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Özlü vaka sayılarındaki artışın son 2 günde durduğunu belirterek, ”Ancak genel bir alevlenme durumundan bahsetmemiz şu aşamada söz konusu değil. Bazı illerde risk var. Özellikle son iki günde artış hızı durdu.” ifadelerini kullandı.

1 Haziran’dan itibaren kısıtlamaların gevşetilmesi vaka sayılarında artışa neden oldu. Özellikle 15 Haziran’dan itibaren vaka sayılarında ciddi artışlar yaşandı. Sağlık Bakanlığı, başta İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’da açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü CNN TÜRK canlı yayınında A’dan Z’ye programında Uğur Önver’in sorunlarını yanıtladı. Bazı kentlerdeki vaka artışının nedeninin filyasyon ekiplerinin detaylı analizi ile belli olacağını kaydederek şu çarpıcı değerlendirmelerde bulundu:

‘SON 2 GÜNDE ARTIŞ HIZI DURDU’

Yaşadıkları şehirden memleketlerine gittikleri için mi? Marketlerde alışverişlerin daha rahat yapılmasından kaynaklı mı vakalar arttı? Tatil için turizm bölgelerine giden insanlar mı vaka sayısını tetikledi? Bunlar Filyasyon ekibinin detaylı analiziyle ortaya çıkacaktır. Ancak genel bir alevlenme durumundan bahsetmemiz şu aşamada söz konusu değil. Bazı illerde risk var. Özellikle son iki günde artış hızı durdu. Tedbirli olmaya devam edersek bu yavaşlama devam da edecek. Maalesef maske ve mesafeyi koruyamıyoruz.

LGS ve YKS sınavlarıyla ilgili Bilim Kurulu olarak bizim bazı tavsiyelerimiz oldu. Bu sınavlarda ek tedbir uygulanmasını önerdik. Toplu taşımada kalabalığın minimize edilmesi için bir takım önerilerde bulunduk.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu