Gündem

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden sağanak yağış uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden sağanak yağış uyarısı yapıldı. Bugün akşam saatlerinden itibaren kuvvetli yağışa karşı dikkatli olunması konusunda uyarı geldi. Sağanak yağışın etkili olacağı iller tek tek açıklandı. Yapılan açıklamada, sel ve su baskınlarına karşı tedbir alınması gerektiği bildirildi.

KUVVETLİ OLACAK

Meteoroloji’den bölge bölge sağanak uyarısı geldi. Yapılan açıklamada, bugün Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Eskişehir ve Siirt çevreleri ile akşam saatlerinden sonra Marmara’nın batısı ve güneyinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini bildirdi.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

MGM verilerine göre, yağışların, Doğu Karadeniz’in doğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde ve Sivas çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunun yüksek kesimlerinin ise yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Ayrıca hava sıcaklıklarının iç kesimlerde 2-4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı bekleniyor. Öte yandan Marmara’nın güneyi, Ege ve Batı Akdeniz’de toz taşınımı görülebilir.

SEL VE SU BASKINLARINA DİKKAT!

MGM, yağışların yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden; ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı. Toz taşınımı beklendiğinden görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.