EkonomiKamu

Aracına benzin, motorin ve LPG almak isteyenler dikkat: Önleminizi alın!

Aracına benzin, motorin ve LPG almak isteyenlere önemli duyuru yapıldı. Son zamanlarda döviz kurunun artışından dolayı akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşların cebi yanarken bir yandan da soğuk hava nedeniyle araç tüketimi de yüzde 10-20 artmaya başladı. Havaların soğumasıyla birlikte araçlarda daha az tüketim yapmak isteyen vatandaşlara duyuru yapıldı. Peki bu nasıl mümkün olacak? Posta’dan Bilal Emin Turan’ın haberine göre işte detaylar…

MOTORUN ÇABUK ISINMASI İÇİN UYGUN ORTAMI OLUŞTURUN

Aracın motorunun çabuk ısınması için uygun ortamı oluşturmaya çalışın. Örneğin; kış aylarında imkanınız varsa aracınızı kapalı garaja park ederek, aracın sıcaklığının dış koşullara göre daha yüksek kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, motor yağı katılaşmaz ve motor ilk çalıştığı andan itibaren zorlanmaz. Ayrıca motor sıcaklığı, yakıtın verimli yanma sıcaklığına çabuk ulaşır.

Aracı rölantide ısıtmak eskiden kalan bir alışkanlık olarak halen devam ediyor. Bu alışkanlık yakıt israfı demek. Bunun yerine 30-40 saniye aracı çalıştırıp motor yağlanması sağlandıktan sonra yola çıkın. Yavaş yavaş yol alırken motor ısınır, tüketim azalır.

GAZ-FREN DEĞİL SABİT HIZ

Sadece kışın değil dört mevsim geçerli olan kural ani dur kalklardan kaçınmaktır. Bunun yerine trafiğe uygun sabit hızla ilerlemeye çalışın. Her fren sonrasında gaza yüklenmek ilk kalkışta harcanan enerjiyi harcamak anlamına gelir. Yani yakıt sarfiyatı yüzde 15-20 artar.

Motor yağı viskozitesi, yağın belirtilen bir sıcaklıkta ne kadar kolay aktığını ifade eder. İnce yağlar düşük viskoziteye sahiptir ve daha yüksek viskoziteye sahip kalın yağlardan daha düşük sıcaklıklarda daha kolay dökülürler. İnce yağlar motorlarda sürtünmeyi azaltır ve soğuk havalarda motorların hızlı bir şekilde çalışmaya başlamasına yardımcı olur. Örneğin, 5W-30 dereceli yağ soğuk havalarda 10W-30 dereceli yağdan daha az kalınlaşır.

Lastik içindeki havanın hacmi yazın artar, kışın azalır. Bu yüzden yakıt tüketiminde en önemli unsurlardan olan lastiğin hava basıncının (psi) araç için ideal değerlerde olmasına dikkat edin. Lastik basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanması için daha çok motor gücü gerekir.

Son günlerde yollarda yaşanan mağduriyetler, otomobiller için zorunlu olmasa da kış (kar) lastiğinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Kış lastiği hem güvenlik hem ekonomi sağlar. Bu lastiklerin genelde yakıt tüketimini artırdığı görüşü hakim ancak bunların da yakıt tasarruflu olanları mevcut ve yuvarlanma dirençleri düşük.

ARAÇLARINIZIN BAKIMINA DİKKAT EDİN

Zorlu hava koşullarında güvenli ve yüksek performanslı sürüş için periyodik bakımı asla pas geçmeyin. Özellikle motor yağı, antifriz, camsuyu, yakıt ve hava filtreleri ile akü kontrolü soğuk havalarda konfor ve güvenliğiniz için önemli.

Buğu çözücüler, yan ayna ve koltuk ısıtıcıları gibi elektrikli donanımları gereğinden uzun kullanmayın. Aksi durumda akü üzerindeki yük, dolayısıyla yakıt tüketimi artar.

Aracınız ne kadar hafif olursa motorun harcayacağı enerji de buna paralel düşer. 100 kilogram tüketimde önemli tasarruf değerlerine ulaşmanızı sağlar. Fazla yük özellikle karlı havalarda yol tutuşunu artırsa da tüketimin artmasındaki suçluların başında gelir. Pandizot, çocuk arabası, puset… Bu havalarda gerek duymadığınız ne varsa evde bırakın.

Kışın klimayı araca biner binmez çalıştırmak, daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Çünkü klimanın istenilen seviyede sıcaklık verebilmesi için motor sıcaklığının sağlanmış olması gerekir. Klima açılınca motorun ısınması da gecikir. Bu yüzden motor biraz ısınınca klimayı açmak gerekir.

HAVA KOŞULLARI ETKİLİYOR

Türkiye son yılların en soğuk kışını yaşıyor. Yurdun büyük bölümü kar yağışının etkisinde kaldı. Meteorolojinin tahminlerine göre karın etkisini yitirdiği bölgelerde hava sıcaklıkları bir süre daha düşük kalmaya devam edecek ve buzlanmalar olacak. Bu hava koşulları hem evde enerji tüketimini hem de trafiğe çıkan araçların yakıt sarfiyatını artırıyor. Bu artış azımsanacak gibi değil: Yüzde 10-20!