İzmir HaberleriSağlık

112 sağlık görevlilerine taşlı saldırı! Sendikalardan tepki

HABER/ Didar DEMİRCİ- İzmir’in Selçuk ilçesinde 112 sağlık personeline vatandaşlar taşla saldırdı. Meydana gelen kaza sonrası yaralılara müdahale etmek için olay yerine giden 112 ekipleri, vatandaşlar tarafından taşlandı. Olayı duyan sağlık sendikaları, tepkilerini dile getirdi. Konuya ilişkin Birlik sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Hiç mi vicdanınız yok. Hiç mi devlet, millet sevgisi yok?” diye çıkıştı. Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, saldırıyı kınarken, saldırganların gerekli cezayı almalarını istedi.

POLİS, HAVAYA ATEŞ ETTİ

Olaya ilişkin detayları paylaşan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Doğruyol, “Görevi başındaki sağlık personeline 80-90 kişi öldürürcesine saldırıyorsunuz? Alınan bilgilere göre, İzmir ilimizin Selçuk İlçesinde traktör devrilmesi sonucunda traktörün altında kalan 35 yaşlarındaki vatandaş için görevlendirilen 112 Ambulans ekibi olay yerine gittiğinde vatandaşın hayatını kaybettiğini ve kaza olduğu için mevzuat gereği adli makamların gelmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Gelen bilgilere göre, Cumhuriyet Savcımız cenazenin Adli Tıp’a gönderilmesine karar veriyor.  Polis ekiplerimizin olay yerine gitmesinin ardından yaklaşık 1 saat sonra, olay yerinde fenalaşan vatandaşların olduğu gerekçesiyle tekrar ambulans görevlendiriliyor. Ambulansın olay yene gitmesiyle birlikte güvenlik görevlilerimizin ve Savcının yanında sağlık görevlilerimiz daha ambulanstan inmeden ambulansa taşlarla saldırarak aracın camlarını kırmış, bahçeli olan evin bahçesinden ambulansta görevli olan üç sağlık personelimizi darp etmek için ambulanstan çıkarmaya çalışmış, bahçe kapısını kapatarak sağlık personellerimizin olay yerinden ayrılmasını engellemeye çalışan gurup, polisin havaya ateş etmesiyle dağılmış” dedi.

DOĞRUYOL, İKTİDARIN SAĞLIK POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

Doğruyol, konuşmalarının devamında iktidarın sağlık politikalarına eleştirilerini sıraladı. Yaşanan olay sonrası sağlık çalışanlarının psikolojisinin kötü etkilendiğine dikkat çeken Doğruyol, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Aracın içindeyken, kalabalık bir gurup tarafından taşlanan camları kırılan aracın içindeki sağlık çalışanlarımızın psikolojisini düşünebiliyor musunuz?

Dün öğle saatlerinde yaşanan bu olay bize bir kez daha göstermiştir ki yetkililer sağlıkta şiddeti durduramıyor. Engelleyemiyor. Neden derseniz? Çünkü önemli olan sağlık çalışanlarımızın can güvenliği değil. Önemli olan vatandaş memnuniyeti.

Eğer yetkili makamlar geçekten sağlıkta şiddeti önlemek isteselerdi, bu güne dek etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkartılarak, caydırıcı cezalar getirilirdi.

Mesela yaşanan bu olayda ambulansın ikinci kez olay yerine gönderilmesinin gerekçesi nedir? Kalp krizi geçiren mi var? Yaralanan mı var? Yani ölüm riski taşıyan acil bir durum var mıdır? Yoktur. Sağlık hizmetleri sunumunun, 112 Ambulanslarımızın asli görevi hasta ve vatandaş memnuniyetini sağlamak değildir. Vatandaşa gerekli olan hayati risk taşıyan durumlarda acil sağlık hizmeti vermektir.

Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, bayram tatili boyunca, 3 bin 287 ambulans ve 19 bin 83 acil sağlık personelinin görev yapacağını açıklamış. Elbette sağlık çalışanlarımız herkes tatildeyken kesintisiz görevinin başında. Ancak, sağlık çalışanları maalesef sahipsiz.”

GEREKEN CEZAYI ALSINLAR

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir ise, “Bahçe kapısı da kapalı olduğu için kaçamayan ambulansın ön camına sayısız taşlar, sopalarla saldırılmış ve küfürler edilmiştir. Cam kırıkları ekipteki arkadaşlarımızın kollarına ve bacaklarına isabet etti. Ambulansla çiftliğin demir kapısını kırılarak olay yerinden uzaklaşıp emniyete sığınan sağlık ekipleri canını zar zor kurtarmıştıır. Görevini yapmak isteyen ve yardım için giden 112 ekibimize yapılan saldırıyı kınıyor; her türlü yasal yola başvuracağımızı ve suçluların gerekli cezayı alması noktasında takipçisi olacağımızı duyururuz. Camiamıza geçmiş olsun” diye konuştu.

İzmir Bayraklı’da silahlı saldırı!