EkonomiGündem

Zorunlu trafik sigortasında haziran ayında uygulanacak artış oranı belli oldu!

Zorunlu trafik sigortasında bir gelişme yaşandı. Trafik sigortasına haziran ayında uygulanacak olan azami prim artışı belli oldu. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), oranı yüzde 3,25 olarak belirledi.

TRAFİK SİGORTASINDA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU

Zorunlu trafik sigortasında uygulanacak olan azamı prim artışı yüzde 3,25 olarak belirlendiği duyuruldu. SEDDK, karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası (zorunlu trafik sigortası) primlerinin artış oranını açıkladığı genelgeyi yayımladı.

Genelgede “Madde 1-14/07/2007 tarih 26582 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmeliğin geçici 11. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 2024 yılı mayıs ayında araç grubu ve kullanım türüne göre uygulanan azami primler, 2024 yılı haziran ayı için yüzde 3,25 artırılarak uygulanır” ifadesine yer verildi.

SEDDK, 1 Mayıs itibarıyla hasar maliyet endeksi uygulamasını devreye aldı. Zorunlu trafik sigortasında prim artışı, her ay endeksi oluşturan asgari ücret, yedek parça, bakım-onarım ve motorlu araçlardaki fiyat değişimleri dikkate alınarak hesaplanıyor.