EğitimGündemManşet

Ziya Selçuk’tan son dakika açıklaması! Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? İlk olarak hangi sınıflar başlayacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı geçişin detaylarını anlattı. Yaptığı son dakika açıklamasında yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerle ilgili önemli detaylar veren Selçuk; Bu aşamada da isteyenler okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edecek" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı basın açıklamasında, başlayacak yüz yüze eğitimin detaylarını verdi. Ziya Selçuk yaptığı açıklamada; “Yüz yüze eğitimdeki ilk aşamada süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz, iyi sonuçlar aldığımız için ikinci aşamaya geçmeye hazırız. Yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın iki günü okulda olacaklar. 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık. İsteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak” dedi.

İşte konuşmadan satır başları:

“YÜZ YÜZE EĞİTİMDE ÜÇÜNCÜ AŞAMADAYIZ”

Bakan Selçuk’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Velilerimizin okulların açılmasındaki yoğun arzusunu göz önünde bulundurduk. Eğitim her koşulda öncelikli bi yere sahip. Bilimsel veriler ışığında çocuklarımızın öğrenme kayıplarını dikkate alarak okullarımızda yüz yüze eğitime geçiyoruz.

Aşamalı geçiş plamnlamamızın ilk aşamasınıhayata geçirerek 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başlamış olduk. Hijyen ve sosyal mesafeyle yüz yüze eğitimde üçüncü aşamadayız. Yeni aşamaya geçmek için hazırız. Aşamalı geçiş planlarımız sorunsuz ilerliyor.

ÖĞRENCİLER HAFTANIN İKİ GÜNÜ OKULDA OLACAK

İlkokulda 1,2,3 ve 4. Sınıflarda, ortaokulda lise hazırlık ve 12. Sınıflar ile köy okullarında tüm kademelerde ve özel gereksinimi olan öğrenciler için tüm kademelerde yüz yüze eğitimin başlayacağı için mutluyum. 12 Ekim Pazartesi günü başlayacak öğrencilerimizde tıpkı ilk okul 1. Sınıfta olduğu gibi yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin birlikte uygulanacağı bir plan hazırladık.

Yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerimiz haftanın 2 günü okulda olacaklar. Sınıf mevcutları azaltılarak okulda kalış süreleri azalacak. Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası bizim için çok önemli demiştik. Bu aşamada veliler isterlerse çocuklarını okula gönderilmeyebilecek. Çocuklar devamsız sayılmayacak. Ancak çocukların uzaktan eğitime devam etmesini istiyoruz çünkü mevcut müfredattan sorumlu olacaklar. Velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edecektir. Okullarda denetim yıl boyunca devam edecek. Öğretmenlerin Covid-19 eğitimleri tamamlandı.

“EBA’DA YAYINLAR DEVAM EDECEK”

Köy okullarında da yüz yüze eğitime başlıyoruz. Mevcut süresi az olduğunda taşımalı eğitimle öğrenciler en yakın okula yönlendiriliyordu. Yaptığımız yönetmelik değişikliği ile öğrenci sayısına bakılmaksızın köylerdeki okulların ve velilerin tercihlerine göre okullar açık kalacak. İl Hıfsısıha Kurullarının kararı ile okullar sağlık kriterlerine göre kapatılabilecek. EBA’da yayınlar devam edecek. Tüm yayınlarımız günde 3 gün tekrar ediliyor. Böylece sorumlu oldukları bütün içerikleri için izleme imkanları olsun.

“AYNİ VE NAKDİ YARDIMLAR PEYDER PEY ÖĞRENCİLERE ULAŞTIRILACAK”

İhtiyaç sahibi olan öğrencilerimizin uzak eğitim için gereken tablet ve bilgisayar ihtiyaçlarını da karşılayacağız. Bunun için bir dağıtım stratejisiyle hareket ediyoruz. İhtiyaç sahiplerinin ailelerinin gelir düzeyi, kardeşlerinin eğitim durumu gibi kriterler getirdik. Cihazların dağıtımı Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından koordine edilip okul müdürlükleri tarafından ulaştırılması sağlanacak. Yapılan ayni ve nakdi yardımlar peyder pey öğrencilere ulaştırılacak.

Cumartesi günü eğitim olabilir, bu tamamen okullarımızın ihtiyaçları ile ilgili bir konu. Okulların ihtiyacına göre esneklik sağlanabilir ancak bunun niye ihtiyaç olduğunun somutlaşması lazım.”