Ekonomi

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank imzayı attı: Düşük faizli kredi verecekler!

Türkiye’de pandemi döneminde en çok sıkıntı çekenler arasında esnaflar bulunuyor. Bu nedenle devletin adımları ile kamu bankaları harekete geçti. Esnaf ve Sanatkarlara düşük faizli kredi verilebilmesi için Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank SGK ile protokol imzaladı.

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü Türkiye’de ekonomiyi de etkiledi. Salgın nedeniyle alınan kısıtlama kararları özellikle esnafların zor günler geçirmesine neden oldu. Bu nedenle devletin adımları ile kamu bankaları harekete geçti. SGK ve kamu bankaları protokol imzalandı. Yapılan anlaşma hakkında Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı açıklamada bulundu.

Palandöken açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Geçmişte prim borcu bulunan ve emekli olmak isteyen çok sayıda esnafımız protokol sayesinde bankadan aldığı kredilerle prim borcunu yapılandırarak emekli olmuştu. Özellikle pandemi döneminde, TESK’in bu konudaki talebini dikkate alarak protokolün yeniden hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm yetkililere camiamız adına teşekkür ediyorum.”

Söz konusu protokolle, emekli olmak isteyenlerin yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihi olan 31 Mart’a kadar aylık 1,6 faiz ve 36 ay vadeyle kredi kullanabileceklerini hatırlatan Palandöken, “Bu protokolden faydalanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımız 1 Şubat’a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine başvuru yaparak alacakları ‘Emekli olabilir’ yazısıyla birlikte ilgili bankaların şubelerine müracaatta bulunarak emeklilik işlemlerini yapabilecekler.”

Kamu Bankaları Türkiye’de ilk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü nedeniyle vatandaşlara ihtiyaç kredisi ödemesi de yapmışlardı. 3-5-10 bin TL olarak ve 6 ay ödemesiz verilen kredilerden binlerce kişi faydalandı.