Ekonomi

Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank peşpeşe duyurdu: Hesabı olanların başvuru yapması gerekiyor!

Bankalar resmi internet sayfaları üzerinden müşterilerini ilgilendiren önemli duyurularda bulundular. Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank tarafından yapılan açıklamalarda, kullanmadığı banka hesaplarında parası kalan vatandaşların 15 Haziran 2021 tarihine kadar müşterisi olduğu banka şubesine başvuruda bulunması gerektiği belirtildi.

Kamu ve özel bankalar 10 yıl süresinde hiçbir işlem yapılmamış banka hesaplarına sahip olan vatandaşların belirtilen süreler içerisinde başvuru yapılmadığı takdirde TMSF fonuna devredileceğini bildirdi. Bu kapsamda bankalar tarafından yapılan açıklamalarda, 15 Haziran 2021 tarihine kadar müşterisi olduğu banka şubesine başvuruda bulunması gerektiği belirtildi.

Halkbank tarafından yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. 2020 yılı itibariyle zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesi, Bankamız internet sitesinde dört ay müddetle ilan edilecektir.

Listede bulunan mudilerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir.

15 Haziran 2021 tarihine kadar işlem yapılmaması halinde yasa gereği zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Halkbank zamanaşımı listesine ulaşmak için tıklayınız.