Ekonomi

Ziraat Bankası duyurdu: Hesap açtırana devlet karşılıksız 27 bin TL ödeme yapacak!

Ziraat Bankası resmi internet sayfası üzerinden duyuruda bulundu. Kamu bankası hesap açtırana devletin karşılıksız 27 bin TL ödeme yapacağını bildirdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ziraat Bankası’na gelip bir Konut Hesabı açtırın. En az 3 yıl birikim yaparak ilk konutunuzu aldığınızda toplam birikiminizin %20’sine kadar devlet katkısı hesabınıza eklensin.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de ev almak isteyenlere devlet destek sağlıyor. Bu kapsamda Ziraat Bankası’nda hesap açtırarak 3 yıl birikim yapanlara yüzde 20 devlet desteği verişiyor. 36-47 aylık vadelerde devlet desteğinin 26.995,96 olarak açıklandı. Ancak destekten faydalanmak isteyenlerin bazı koşulları sağlaması gerekiyor. Destekten faydalanmak için ay içerisinde yapılan başvurular Ziraat Bankası tarafından bir sonraki ayın ilk 10 günü içerisinde toplu şekilde ilgili Bakanlığa iletiliyor, uygun bulunan başvurular için Bakanlık tarafından 30 gün içerisinde devlet katkıları ödeniyor ve başvuru sahibinin hesabına yatırılıyor.

Kimler Devlet Katkılı Konut Hesabı’ndan Yararlanabilir ?

07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
Konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca düzenli birikim yapanlar,

Konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içinde gerekli belgelerle Bankamıza başvuranlar Devlet Katkılı Konut Hesabı’ndan yararlanabilecektir.

Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kaybolacaktır.

Devlet katkısı almak için başvurulan konut dışında, 07.04.2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemiş olunması gerekmektedir.

Konut Hesabı Devlet Katkısı Başvuru İşlemleri

En az 36 aylık düzenli birikimini tamamlayan ve konut alımı yapan katılımcılar konut hesabı için Devlet katkısı başvurusu yapabilecektir.

Katılımcıların hesap kapama ve başvuru işlemlerini konut alımı yapıldıktan ve tapu belgesi edinildikten sonra yapmaları gerekmektedir.

Katılımcıdan İstenen Belgeler;

Tapu belgesi aslı

Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Kat irtifakı bulunan (kat mülkiyeti bulunmayan) tapuların yapı kullanma izin belgesinin aslı
Kat mülkiyetli olmayan konutlarda yapı kullanma izin belgesi bulunmaması durumunda ise yapı kullanma izin belgesi alınana kadar konut hesaplarının kapatılmaması ve düzenli birikimlerin devam etmesi gerekmektedir. Devlet katkısı için başvuru, ancak yapı kullanma izin belgesi alındıktan sonra yapılabilecektir.”