Ekonomi

Ziraat Bankası devlet destekli kredisini duyurdu: Faiz ödemesi yapılmayacak!

Ziraat Bankası resmi internet sayfası üzerinden kredi duyurusunda bulundu. Kamu bankası 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli, toplam 18 ay vade ile kredi veriyor. Krediden faydalanmak isteyenlerin ise 31.12.2020 tarihi itibariyle önceki yıla göre %25 ve üzerinde gelir kaybı yaşadığını belgelemesi gerekiyor.

Corona virüsü salgını nedeniyle işletmeler gelir kaybına uğradılar. Bu nedenle devletin adımları ile beraber bankalar nefes kredisi duyurularında bulundular. Ziraat Bankası tarafından yapılan kredi açıklamasında ise, “Bankamıza yapacağınız kredi başvurusu ile Hazine destekli KGF teminat desteği sağlanarak, 6 ay geri ödemesiz toplam 18 ay vadeli kredi paketinden yararlanabilirsiniz.” İfadeleri kullanıldı.

Kredi özellikleri

2020 yıl sonu cirosu
0 – 1 Milyon TL arasında olan işletmeler 50.000,-TL’ye kadar
1 – 10 Milyon TL arasında olan işletmeler 200.000,-TL’ye kadar kredi kullanabilecektir.
Nefes Kredi Paketi faiz oranı yıllık sabit %17,50 olarak uygulanacaktır.
Nefes Kredi Paketi 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli, toplam 18 ay vade ile sunulmaktadır.

Kimler Yararlanabilir?

KOBİ vasfını haiz,
Ticaret ve Sanayi, Ticaret, Sanayi ve Deniz Ticaret odalarından birine veya Ticaret Borsasına kayıtlı olan,• 31.12.2020 tarihi itibariyle önceki yıla göre %25 ve üzerinde gelir kaybı yaşayan ve mali verilerinde bu kaybı belgeleyen
gerçek/tüzel kişi işletmeler yararlanabilecektir. 01.01.2019 tarihinden sonra kurulmuş işletmeler için ciro kaybı koşulu aranmayacaktır.
Başvuru tarihi itibariyle kendisinin ve grup firmalarının Bankamız kayıtlarında iflas, iflas ertelemesi, fesih, konkordato kaydı olmayan, elde edilebilen son Risk Merkezi verilerine göre takipte kredisi bulunmayan müşterilerimiz KGF kefaletinden yararlanabilecektir.