Uzmanların yaptığı araştırmalara göre zaman limitli bir kaynak iken, enerji biraz daha esnek zamana göre. Buna göre üretkenliğin ana etkeni zaman değil enerji olmalı.
 

Saatler süren uzun toplantılar, bitmek bilmeyen projeler, hafta sonu temizlerim ümidi ile temizlenmeyen ve yüzlerce emalin biriktiği gelen kutuları, bizi bir şekilde iş hayatından uzaklaştırıp sanki maraton koşuyormuşuz haline sokar.
 

Uzun koşulara çıktığımızın hepimiz farkındayız, ancak aynı zamanda hayatımızda iyileştirmeler yapmadığımız zaman bu koşulların asla sonuna gelip yenisine başlayamayız. Öyleyse enerjimizi iyi yönetmeliyiz. Zamanımızın gerçek yöneticisi, beynimizde oluşturduğumuz enerjidir. 
 

Enerji Yönetimi şu konuları kapsamalı;
 

İnsan potansiyeli ve mutluluğunu en yüksek seviyeye çıkaracak iş ve ev ortamı yaratma. Aile herşeydir. Bu tabiki evli olanları kapsıyor. Ama her bireyin akrabadan yakın dostları da bulunur etrafında. Ortam yaratmak ve mutlu olmak için o ortamları neşelendirmek için elinizden geleni yaparken, yakınlarınızın da bu duruma katkıda bulunmalarını sağlamalısınız.

Hayatımızın kontrolünü nasıl ele alacağımızı gösterir enerji aynı zamanda. Bu kontrolsüz gücü, kontrollü hale getirmek için, düşüncelerinizi odaklayıp üzerine gitmelisiniz.

Başkalarından ve kendimizden daha fazla nasıl verim alırız. İş yada aile içerisinde bu durumu her zaman eşit miktarda dağıtmalı ve daha verimli zaman/enerji potansiyeline çevirmekten bahsediyorum elbetteki.

Daha çok iş daha kısa sürede nasıl yapılır. Hepimizin derdi bu değil mi? Sevdiklerimize ve kendimize daha çok zaman ayırmak için neye ihtiyacımız var? Planlayarak yaşamaya... Programsız bir hayat sürüyorsanız siz bilirsiniz. Planlayıp, uygulamaya soktuğunuz her olay yada düşünce, size inanamayacağınız kadar zaman kazandıracaktır.

Hayatta hak ettiklerimiz için bir yol haritası çizer içimizdeki enerji... Nasıl mı? İnsanlar "hak" ettikleri yerdedir. Ben bu cümleyi çok kurarım. Siz şu an bulunduğunuz konumu, içine yaşadığınız zaman dilimini, yediklerinizi, giydiklerinizi, cüzdanınızdaki parayı, çocukları, temiz havayı, çalıştığınız masayı, bahçeyi, güneşi, özgürlüğü hakediyorsunuz. Bunu kendiniz başarmadıysanız kim başardı? Enerjinizi iyi kullanarak, hakettiğiniz tüm bu güzel şeylerin fazlasını da haketmek istemez misiniz?
 

Peki bunları nasıl başaracaksınız?

Öncelikle Fiziksel olarak Enerjik, Zihinsel olarak Odaklanmış, Duygusal olarak Bağlı, Ruhsal olarak Hizaya girmiş olmalısınız.


Fiziksel Olarak Enerjik olmalısınız...
Fiziksel enerji hayatın vazgeçilmez yakıt kaynağıdır. Dikkatli beslenin, günde en az 2 yada 3 litre su için, 7 ya da 8 saat uyuyun, mutlaka egzersiz yapın, her gün 90 ile 120 dakika arası mola verin. Mutluluk hormonu salgılayın etrafınıza ve en az bir kişiyi mutlaka mutlu edin. Maddi yada manevi farketmez.

Duygusal Olarak Bağlı
İş ile beraber gelen zorlayıcı durumların pozitif yönlerini alarak mutlu bir ruh hali geliştirin. İş arkadaşları, aile ve sosyal arkadaşlar ile pozitif bağlantılar edinin. Negatif insanlardan uzak durun. Acil ve önemliyi birbirinden ayırın. İşler yetişir kuşkusuz ama kriz yönetirken kendinize ve etrafınıza verdiğiniz zararı da asla küçümsemeyin. Sizin mutsuzluğunuzdan sevdikleriniz asla mutlu olmayacaktır.

Zihinsel Olarak Odaklanmış
Zihinsel kapasite hayatımızı düzene sokmamıza ve odaklanmamıza yardımcı olur. Dünyayı olduğu gibi kabul edin, ancak çıktılarına ya da geri bildirimlerine karşı her zaman pozitif olun. Beyin için zorlayıcı şeyler arayın. En güçlü olduğunuz saatleri bulun. Aynı anda birçok işi yapmaktan vazgeçin. Planlayın. Not alın. Önceliklerinizi belirlerken, başkalarının hakkına saygı duyun. Sizin önceliğiniz başka birinin son yapacağı iş olabilir. Aceleci davranmayın. Zihninizi her tür koşula hazırlıklı bulundurmak için her zaman en kötüyü ve bir üst basamağını da hesaba katın. Mutlaka iyi olacağına inandığınız herşeyi öncelikle yaparak, zihninizi boşaltın.

Ruhsal Olarak Hizalanmış
Ruhsal enerji, işleri yapmamızdaki gücü verir, kendimize ne kadar baktığımız ve varlığımıza ne kadar değer verdiğimiz ile alakalıdır. Enerjimizi ruhumuz belirliyorsa, o halde gücümüzü toplamamız ve üzerimizdeki ölü toprağını atmamız gereklidir. Kendinizi zorlayıpğ, sınırlarınızı aşma vaktiniz gelmedi mi daha? Ruhunuzu dinlendirip, gücümüze katkısını fazlalaştırmak için onu çok doyurmamız gerekiyor. Müzik ruhun gıdasıdır diyorsak müzik, ibadet ve dua, ufka bakıp güzel bir manzara eşliğinde bir bardak içecek. Ruhunuzu dingin hale getirip, sakin bir hayatın bundan sonraki temellerini de atabilirsiniz. Yaşınız kaç olursa olsun.
 
İnsan karmaşık bir makinedir ve onu tüm bu yukarıdaki yollar ile her türlü yaşam olayına hazırlamanız gerekiyor.
 

Peki insanı daha başka nasıl Fiziksel olarak Enerjik, Zihinsel olarak Odaklanmış, Duygusal olarak Bağlı, Ruhsal olarak Hizaya sokarsınız ?
 

Planlayın. Plan yapın. Projelendirin...

Özel yada iş hiç fark etmez, hayatınızı akışa bırakmaktansa programlayın. Doğaçlama yaşamayın. Randevuyu iş için değil hayatınızın her anı için aktif hale getirin.


Mola verin. Biliyorum duvarlar üzerine üzerine geliyor ve zamanınızın çok az olduğunu düşünüyorsunuz. İşte o an geldiği zaman kapıyı açıp çıkın. Kendinize zaman ayırın. Bazen 10 dakika hayatınızın akışını değiştirebilir. Sakinleşip, odaklanarak tekrar aynı işin başına oturduğunuzda, o işi bitirmeme nedeninizin ortadan kalkması an meselesidir. Yeterki "yeterince" yapmak isteyin. İnsanların yapmak isteyipte yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Çaresiz tek şey ölümdür. Öyleyse moralinizi yüksek tutup, herşeyi geride bırakıp, önünüzdeki işlere odaklanarak çözüm üretin.

Çok sıkılırsanız arkadaş veya ailenizden birini arayın. Bu süreçte en çok yardımcı olacak kişiler onlar, mutlaka beraber etkinlik planlayın. Bazen bir kahve içimliği sohbetler, sizi içinden çıkılmaz olaylardan kurtarıp, sonuca daha hızlı ulaştıracaktır.

Atasözlerini google dan bulun ve ne anlama geldiklerini okuyun. Tecrübe herşeydir. Ders almak için atasözü ezberleyin ve etrafınızdaki herkese de bu atasözlerinden öğüt almaları yönünde telkinlerde bulunun.

Sizi geri getirecek aktivitelerin listesini yapın. Tatile çıkmak, kitap okumak, araba kullanmak, çiçek yetiştirmek ne olursa. Sizi içinden bulunduğunuz durumdan çıkaran tüm şeylerin bir listesini çıkarın. Bunları not edin ve geleceğe daha umutla bakın.

Kendinizi sık sık ödüllerin, büyük amaçları ufak erişebilir olanlara bölün. Her gün kendinize bir liste hazırlayıp başardığınız işler için kendinizi ödüllendirin. Bu ödülleri bazen daha abartılı hale bile getirmek, inanılmaz eğlenceli olabilir.

Hayatımız çok kısa. Enerjimizi kullanırken, amaçlarımızda sapmadan, gelecekte daha mutlu ve sorunsuz yaşayabileceğimizi hesaplayarak, günlerimiz boşa geçirmeyelim. 

Çevremize yardım edelim. Paylaşalım. Dert ve sıkıntılarımızdan çok, mutluluklarınızı ailenizle ve yaşlı insanlarla paylaşmanız onlarında daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Bu mutluluklarda size enerji olarak geri gelecektir hiç kuşkusuz.

Etkili Zaman Yönetimi İçin 7 Kural

Yeterli zamanınız var mı ?

Yöneticilerin ve profesyonellerin yeterince zamanı olmadığı bilinen bir gerçek. Ancak son yüzyılda daha fazla vakit kazandığımızın ve işlerimiz için gereğinden daha fazla zamanımızın olduğunu biliyor muydunuz? Hemen hemen tüm sektörlerde teknolojinin gelişmesi ve yeni yönetim araçlarının ortaya çıkması herkese daha fazla vakit kazandırdı. Ve teknoloji sürekli gelişim içerisinde. Bu da gelecekte daha fazla  vakit kazanacağımız anlamına geliyor.

Gerçek şu ki; daha fazla zamanımız var. Daha az değil! Sorun yeterince zamanımızın olmadığı değildir. Sorun, zamanı verimli kullanmadığımızdan kaynaklanmaktadır.

İster çok zengin olun, ister çok fakir. Kişisel detaylara veya konumlara bakılmaksızın bu dünyada yaşayan herkesin bir günde en fazla 24 saati var. Ancak bazı kişilerin bu zamanı daha verimli geçirmesi gerekir. Bu da aslında bir tercih meselesi…

Etkili zaman yönetiminde başarılı olmak için bilmeniz gereken 7 kural

Günümüzde satışları arttırmak için satış ve finansal sistemler kullanıldığını biliyoruz. Ancak üretkenliği ve satışları arttırmak için neden bir zaman yönetim sistemi yok? Şirketlerin üst yönetim kademelerinde görevliler ve genel müdürler günlük yapmaları  gerekenleri zaman yönetim sistemiyle oluştururlarsa bu onlar için daha fazla verimli çalışma anlamına gelir.

Zamanla mücadele etmek için başarıya odaklanın.

Birçok kişi etkili zaman yönetimi sürecinde en iyi sonucu almak için gerekli yeteneğe sahiptir. Kafanızdaki; öfke, şüphe, korku, suçluluk, ve diğer hedeflerinizi engelleyecek problemleri ortadan kaldırın. Başarınıza odaklanmaya çalışın. Eğer hedeflerinize hızlı ulaşırsanız etkili zaman yönetimi kontrolünü de elde etmiş olursunuz.

Gününüzü planlayın

Nereye gideceğinizi önceden bilin ve bir oyun planı oluşturun. Bir gün sonra yapacaklarınızı bir önceki gece bilmeniz gerekir. Ayrıca ertesi gün neleri yaptığınızı ve neyin eksik kaldığını da gözlemleyin. Eğer rotadan çıkıyorsanız acil bir eylem planı hazırlamanız gerekir.

Etkili zaman yönetimi için önceliklerinizi belirleyin.

Herkesin zamanı sınırlıdır ve bu sınırlı zamanda öncelik gerektiren işler mutlaka olacaktır. E-postalara cevap vermek ya da telefon görüşmeleri yapmak için gerekli olan vakitleri ikinci plana ayırabilirsiniz. Eğer e-postaları ne zaman göndereceğinizi yada yanıtlayacağınızı planlamazsanız bu işler için büyük vakitler harcamak zorunda kalırsınız. Örneği 08:00 – 12:00 – 20:00 gibi bir e-psota yanıtlama mekanizması oluşturun. Yalnızca bu saatlerde bu işlerinizi yaparsanız günlük en az 2 saat fazladan zamanınızın olduğunu göreceksiniz.

Önceliklerinize odaklanın

Beyin araştırmaları yapan bir internet sitesine göre bir insanın ortalama dikkat süresi 20 dakikadır. Günün her anında önceliklerinizin ne olduğunu sıklıkla aklınıza getirmeniz mümkün değildir. Zihninizin en açık ve en keskin olduğu dönemde odaklanmanız gereken öncelikli işlerinize el atın.

Takviminizi saatlik planlayın

Haftalık ya da günlük takvimler yerine saatlik takvimler planlayın ve günün her saatinde ne yapacağınızı bilin. İlaç saatlerindeki gibi dakik olmak için bunu yapmanız gerekir.

Zamanın değerini hesaplayın.

Günlük ve aylık kazancınız üzerinde bir saatinizin değerini ölçün. Örneğin günlük 100 TL kazancınız varsa bu 1 saatte ne kaybınızın olduğunu hesaplayın. Bu size etkili zaman yönetimi hakkında gözlerinizi açmanıza yarayacaktır.

Sağlığınıza dikkat edin

Zamanı etkin kullanmak için en önemli olan açık bir zihin, zinde bir vücut ve uykusuz bir beyin gerekmektedir. Günlük yapabileceğiniz maksimum işin üzerinde daha fazla iş eklemeyin. Çünkü yaşam sürenizin uzun olması için de etkili zaman yönetimi uygulamanız gerekir.


Cumhur Küçükkahveci
24 Ağustos 2015 - Denizli
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.