Editörün SeçtikleriEkonomi

Zam bekleyen emeklilere kötü haber! Sıfır zam duyurusu geldi: Resmen kabus olacak

Emekli maaşlarına yapılacak olan Temmuz ayı zammı, milyonlarca emekli tarafından merakla beklendiği belirtilerek Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş’ın kök maaşla ilgili yaptığı dikkat çekici açıklama, emekliler arasında endişe yarattığı ifade edildi. Bununla beraber Karakaş açıklamalarında kök maaşa göre yapılacak olan zam, birçok emeklinin sıfır zamla karşı karşıya kalmasına neden olabilir, hatta bazıları 10 bin TL maaş almaya devam edebileceğini ifade etti.

Emeklilerin Sıfır Zam Tehlikesi

Karakaş açıklamalarının devamında hükümetin emekli zammını kök maaşa göre uygulaması durumunda bazı emeklilerin zam alamayacağına dikkat çekildiğini belirtti ve bu durum, özellikle kök maaşı 8.000 TL ve altında olan milyonlarca emeklinin sıfır zamla karşı karşıya kalabileceği anlamına geldiğini vurguladı. Konu ile ilgili olarak beklentilere göre, Temmuz ayında yapılacak güncelleme ile birlikte bu emeklilerin 10.000 TL maaş almaya devam etmeleri mümkün olabileceği bildirildi.

Kök Maaş ve Güncelleme Durumu

Karakaş’ın açıklamasına göre, Temmuz ayında kök maaşlar üzerinden yapılacak güncelleme, enflasyon ve ekonomik faktörlerin etkisiyle belirlenecek. Ancak, bu güncelleme sürecinde hükümetin cömert davranmayacağı, ekonomik hedefleri gözeterek sıkı para politikasını uygulamaya devam edeceği belirtiliyor. Dolayısıyla, emeklilerin zam beklentileri ve maaşlarına yapılacak olan güncellemeler, önümüzdeki dönemde büyük önem taşıyor.