Genel

Yüz yüze sınavlar iptal mi edilecek? Ziya Selçuk: Gençlerin talebine sessiz kalmayız

Sosyal medyada yüz yüze sınavların iptal edilmesi için resmen kampanya düzenlediler… Twitter’ da #MebDuymuyor TAG’ına 556 bin kişi yüz yüze sınavlar covid19 salgınından dolayı iptal edilmesini istedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, gençlerin bu talebine sessiz kalmadığını belirterek bazı açıklamalarda bulundu. Sınavlar iptal mi taleplerine cevap veren Selçuk şu açıklamalarda bulundu;

”EMİN OLUN SESİNİZİ DUYUYORUM”

Bakan Selçuk açıklamasında; ‘’Sevgili gençler. Emin olun sesinizi duyuyorum ve paylaşımlarınızı okuyorum.” sözleriyle başlayan Selçuk, salgın döneminde kararları, eğitimcilerle ve hekimlerle beraber oluşturduklarını, salgının seyrini günlük izlediklerini, neyin riskli, neyin gerekli olduğu konusunda verilere dayalı ortak görüş geliştirdiklerini belirtti.

Bu görüşmeler neticesinde, köy okulları ve ana okullarında yüze yüze eğitime başlandığını, 1 Mart’ta ise ilkokul 1, 2, 3, 4. sınıflar ile 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin de yüz yüze eğitimlerine başlayacaklarını hatırlatan Selçuk, şunları kaydetti:

“Sizlerin de sadece sınavlarınızı yüz yüze gerçekleştirebilmemiz için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıklarımız tamam. Öğrencilerimizin yüzde 40’ı, yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten. Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik.

Kararlarımızda, sağlığınız her zaman önceliğimiz. Desteğiniz ve iş birliğiniz bizim için önemli. Bu günlerin üstesinden hep birlikte gayretle geleceğiz. Siz derslerinize ve sağlığınıza odaklanın, lütfen. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.”