Gündem

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Artık e-Devlet’ten yapılacak

Abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait aboneliklerin iptali artık e-devlet'ten sağlanabilecek. Vatandaşların işini kolaylaştıracak bu işlem 26 Ekim Pazartesi'den itibaren e-devlet üzerinden yapılabilecek. 

Koronavirüs salgınına karşı insanların temasını azaltmak adına abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV hizmetlerinin aboneliklerini iptali artık e-devlet’ten sağlanabilecek. Vatandaşların işini kolaylaştıracak bu işlem 26 Ekim Pazartesi’den itibaren e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenleme kapsamında, abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait aboneliklerin iptali 26 Ekim Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

e-Devlet Kapısı’ndan gerçekleştirilen fesih başvurusunun ardından, 24 saat içinde hizmete ilişkin ücretlendirme, hizmet sağlayıcı tarafından durdurulacak.

Böylece, sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneleri, aboneliğini iptal ettirmek istediğinde, hizmet aldığı işletmeciye yazılı dilekçeyle başvurmak, faks çekmek gibi işlemlerle uğraşmadan ‘turkiye.gov.tr’ adresi üzerinden abonelik iptal başvurusunu yapmış olacak.

İPTAL İŞLEMLERİ E-DEVLET’TEN YAPILACAK

Abonelerin fesih başvurusu için dilekçe vermek amacıyla hizmet sağlayıcıların bayilerine gitme zorunluluğu, özellikle Covid-19 salgını döneminde vatandaşların sorun yaşamasına sebep oluyordu. Bu uygulama sayesinde aboneler, iptal taleplerini e-Devlet’ten insan teması olmadan yapabilecek.

İşletmeciler, abonelerin nakil, devir, hat dondurma gibi talepleri mevcutken e-Devlet Kapısı üzerinden fesih başvurusu gelmesi halinde bu başvuruyu yerine getirmekle de yükümlü olacak.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu