Ekonomi

Yüz Binlerce İşçiyi İlgilendiren Kritik Tarih Açıklandı ! Maaş Zammı

Taşeron ve kamu işçilerini iglilendiren kritik tarih açıklandı. Corona virüsü salgını nedeniyle Toplu İş Sözleşmesi toplantıları iptal edilerek ertelenmişti. Görüşmelerin iptal kararı sona eriyor.

Nisan ayında AK Parti tarafından hazırlanan ve TBMM’den geçirilip kabul edilen kanun teklifi kapsamında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 3 ay yapılmamasına karar verildi. Bu kanun kapsamında toplu sözleşme hakkında şu maddeye yer verildi:

3 AY YASAK GELMİŞTİ

Bu yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçti ve 18 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren 3 ay yasaklama gelmiş oldu.

ZAM VE HAK GÖRÜŞMELERİ

18 Nisan’da yayımlanan ve 3 aylık erteleme kararı 18 Temmuz’da sona erecek. Bu kararın sona ermesinin ardından toplu sözleşme görüşmeleri için ilk çalışmalar başlayacak. Özellikle YHK kararına bağlı olarak maaş zammı alan işçiler ile belediye işçilerinin haklarının düzeltilmesi, kadro sonrası ortaya çıkan eşitsizliklerin giderilmesi, mağduriyetlerin son bulması konuları toplu sözleşme masasında olacak.

Söz konusu toplantıda işçilerin maaş zamları, ilave tediye almayanlara ikramiye, statü düzenlemelerinin görüşülmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu